Do 22 czerwca Ministerstwo Infrastruktury przesunęło termin zaktualizowania map zagrożenia i ryzyka powodziowego – taką informację otrzymał poseł PiS Marek Kwitek jako odpowiedź na swoją interpelację, złożoną w połowie stycznia.
Przypomnijmy – mapy obowiązujące od października ubiegłego roku blokują inwestycje między innymi na dużym obszarze powiatu sandomierskiego. Nie można tam budować domów, trudniej rozbudowywać już istniejące. Ograniczenia dotyczą także budynków gospodarczych, zakładów przemysłowych i obiektów użyteczności publicznej.
W minionym roku z pismem o skrócenie terminu aktualizacji map wystąpili do premiera Mateusza Morawieckiego świętokrzyscy posłowie Prawa i Sprawiedliwości: Krzysztof Lipiec i Marek Kwitek. W odpowiedzi na nie wiceminister Marek Gróbarczyk poinformował, że nowe mapy będą podane do publicznej wiadomości w styczniu lub w lutym2022 roku. W aktualizacji mają być uwzględnione kompleksowe efekty inwestycji przeciwpowodziowych, zrealizowanych przez Wody Polskie w ostatnich latach, które nie zostały ujęte w mapach przedstawionych 22 października 2020 roku.
Parlamentarzyści w piśmie do ministerstwa zwrócili uwagę na bardzo szeroki zakres prac przeciwpowodziowych, które zostały zrealizowane w Sandomierzu i okolicy. To m.in. modernizacja wałów rzek: Wisły, Sanu, Łęgu i Trześniówki, budowa przepompowni, wymiana śluz wałowych. Podkreślili, że w zaktualizowanych mapach nie został uwzględniony m.in. kluczowy projekt pod nazwą „Ochrona Przeciwpowodziowa Sandomierza”, który sfinalizowany został w 2021 roku, za kwotę 220 mln zł. Zadanie to w znaczący sposób poprawiło stan ochrony przeciwpowodziowej Sandomierza, zabezpieczyło osiedle mieszkaniowe oraz Hutę Szkła Pilkington przed zalewem od rzeki Wisły i Trześniówki. Obszar ten jest chroniony przez wał opaskowy i przepompownie „Koćmierzów” oraz „Nadbrzezie”, a także zbiorniki retencyjno-wyrównawcze, które zabezpieczają dolinę Koprzywianki przed powodzią. Brama portowa zostanie oddana w czerwcu 2022 roku.
Jak powiedział Radiu Kielce poseł PiS Marek Kwitek, na nowe mapy zagrożenia i ryzyka powodziowego czekają zarówno mieszkańcy, samorządowcy jak i inwestorzy, którzy chcą na tych terenach budować i rozwijać swój biznes. dlatego tak ważna jest ich aktualizacja, na którą jeszcze cztery miesiące trzeba będzie poczekać. Dodał, że Ministerstwo Infrastruktury pracuje również nad jeszcze innymi, ważnymi rozwiązaniami. W trakcie przygotowań jest projekt ustawy umożliwiającej gminom usuwanie drzew i krzewów z międzywala bez zgody właściciela, a także projekt ustawy zwalniającej z zakazów na terenach szczególnego zagrożenia powodzią, jeśli to nie zwiększa ryzyka przeciwpowodziowego. Te zmiany procedowane będą w najbliższym czasie.