Edward Wolanin na fortepianie oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Pawła Kos-Nowickiego wystąpią w piątek, 18 lutego, w koncercie zatytułowanym „Kanon Polihymnii”.
– Wieczór wypełnią utwory klasyczne, choć rozpocznie go dzieło romantyzujące – mówi Jacek Rogala, dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej.
– Uwertura „Euryanthe” Carla Marii von Webera. Porywająca muzyka, będąca esencjonalną prezentacją najważniejszych tematów opery. Warto wiedzieć, że Karol Maria von Weber część swego życia artystycznego spędził we Wrocławiu. Tam kierował operą, ale miał bardzo ambitne plany, wiec długo to nie trwało. Trafił na Opolszczyznę, do zamku książęcego, gdzie stworzono mu orkiestrę, możliwość komponowania. Potem uznawał, że to był najpiękniejszy i najważniejszy czas jego życia. Warto wiec chociaż z tego powodu przypominać jego muzykę – dodaje.
W drugiej części zabrzmi Koncert fortepianowy A-dur KV 414 Mozarta. Solistą będzie Edward Wolanin – artysta rozpoczął naukę gry na fortepianie w wieku 5 lat. Mając 15 lat, jako najmłodszy w historii uczelni student, rozpoczął naukę w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Studiował pod kierunkiem profesorów Jana Ekiera i Bronisławy Kawalli oraz u prof. Jerzego Marchwińskiego (klasa kameralistyki). Z sukcesem uczestniczył w konkursach krajowych i zagranicznych.
– A muzyka Mozarta – mówi dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej – jest perfekcyjna, prosta, zadziwiająca i porywająca. Sam kompozytor pisał, że „ten koncert to połączenie między zbyt łatwym a zbyt trudnym, czyli taka muzyka dla każdego: i dla wyrafinowanego słuchacza i dla słuchacza poczatkującego”.
Na koniec muzycznego spotkania Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Pawła Kos-Nowickiego wykona 83. Symfonię g-moll Józefa Haydna. Jacek Rogala zaznacza, że do tej kompozycji przylgnął mylący tytuł „Kura”.
– Tytuł został nadany przez muzykologów, ale wynika on z tego, że w początkowym fragmencie pewien motyw oboju przypomina gdakanie kury. Natomiast cała symfonia nie opowiada kurzych historii, raczej jest utworem filozoficznym, dotykającym pewnych emocji ludzkich w ogóle – tłumaczy.
Koncert rozpocznie się w piątek, o godzinie 19.