Pińczowska rada miejska była tym razem jednomyślna i podjęła uchwałę o ustanowieniu roku 2022 rokiem Adolfa Dygasińskiego w gminie Pińczów. 3 czerwca minie 120. rocznica śmierci powieściopisarza, publicysty, jednego z głównych przedstawicieli naturalizmu w literaturze polskiej.
W uzasadnieniu uchwały czytamy, że Dygasiński urodził się w nieodległych od Pińczowa Niegosławicach i jest nierozerwalnie związany z historią, kulturą i literaturą Ponidzia. Z wnioskiem o ustanowienie roku Adolfa Dygasińskiego wystąpiło Muzeum Regionalne w Pińczowie, które posiada największy zwarty zbiór pamiątek związanych z pisarzem.
Włodzimierz Badurak, burmistrz Pińczowa cieszy się, że radni dali zielone światło, aby rok wypełniony był cyklem wydarzeń, które przybliżą mieszkańcom tą znamienitą postać.
– Wszyscy doskonale wiemy, jak Dygasiński pięknie pisał o Ponidziu, nazywany jest Piewcą Ponidzia. Należy upamiętniać takie osoby, a przy tym dbać o wizerunek miasta i gminy. To dobry kierunek – mówił burmistrz.
Z okazji rocznicy śmierci pisarza, muzeum planuje zorganizować wystawę dotyczącą relacji między Dygasińskim, a Jackiem Malczewskim – słynnym malarzem symbolistą.
Radny Tomasz Jaklewicz zagłosował za przyjęciem uchwały, ale jak zaznaczył, rok ten trzeba uczcić w sposób godny i oryginalny, by uniknąć sztampy i rutyny.
– Wystaw poświęconych zażyłości Dygasińskiego z rodziną Malczewskich było już bardzo wiele. Tylko w gimnazjum nr 2, gdzie uczyłem, było ich kilka. Co roku, co dwa lata, wyciągane są odkurzone plansze ze zdjęciami, które następnie nauczyciele wywieszają – podkreślał.
Adolf Dygasiński napisał 21 powieści, 130 nowel, pisma pedagogiczne oraz tomy listów. Urodził się 7 marca 1839. Początkowo kształcił się w Pińczowie, potem w Szkole Wyższej Realnej w Kielcach. Zmarł 3 czerwca 1902 w Grodzisku Mazowieckim.