W medycynie ludowej jego owoce wykorzystywano, aby zapobiegać rozwojowi szkorbutu. Z kolei w medycynie naturalnej w celach leczniczych wykorzystuje się jego liście. Nie każdy jednak wie, że również jego korzeń ma cenne właściwości zdrowotne. Mowa o berberysie.
Ta popularna roślina znana jest przede wszystkim jako ozdobna. Rośnie w parkach i ogrodach. Tymczasem, jak informuje Małgorzata Pierchała z Zakrzowa, korzeń berberysu ma bardzo szerokie zastosowanie. Przede wszystkim działa antybakteryjne i przeciwzapalne.
– Ponadto, działa rozkurczowo, pomaga obniżać ciśnienie krwi oraz regulować pracę serca, ułatwia oddychanie w chorobach układu oddechowego, łagodzi różnego pochodzenia bóle mięśni i stawów, wspomaga odporność, działa uspokajająco – wymienia.
Z dobroci korzenia berberysu powinny korzystać przede wszystkim osoby, które chcą wzmocnić swój organizm lub mają problemy z zasypianiem. Berberys wpływa także na koncentrację.
– Co więcej, można go stosować m.in. przy zapaleniach gardła i oskrzeli, dolegliwościach trawiennych i nadciśnieniu. Łagodzi bóle reumatyczne, czy dolegliwości mięśniowe w przebiegu grypy – dodaje Małgorzata Pierchała. Polecany jest także osobom, które cierpią na trądzik, ponieważ zmniejsza widoczność przebarwień.
Żeby zrobić odwar z korzenia berberysu, potrzebujemy łyżkę rozdrobnionego korzenia i dwie szklanki gorącej wody. Całość należy gotować przez pięć minut. Następnie zdjąć z ognia i odczekać 30 min. Zaleca się zażywać od 50 do 100 ml naparu dwa razy dziennie.
Berberysu nie powinny stosować kobiety w ciąży.