Przekraczanie dozwolonej prędkości, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych oraz nieprawidłowe parkowanie – to najpopularniejsze zgłoszenia mieszkańców województwa świętokrzyskiego na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Od początku roku zarejestrowano łącznie prawie 7,5 tys. interwencji. Funkcjonariusze potwierdzili ponad 3 tys. z nich. Jeden z problemów zgłosiły osoby, które mieszkają przy al. Legionów w Kielcach. Dotyczy on nielegalnych rajdów samochodowych, do których dochodzi na parkingu przy stadionie Korony. Mieszkańcy, z którymi rozmawiała nasza reporterka twierdzą, że głośny ryk silników słychać przede wszystkim w nocy, gdy na tym terenie nie ma zaparkowanych pojazdów.
– To się dzieje zwykle w weekendy po 22, a najczęściej około 1-2 w nocy. Z moich okien nie widać, czy przyjeżdża tam policja, a huk nie pozwala nam spać. To dla nas duży problem – mówi jedna z mieszkanek.
– Często przyjeżdżają tu nieoznakowanymi radiowozami – zauważa młody mężczyzna.
Obecnie ta interwencja jest w trakcie weryfikacji przez policję.
Maciej Ślusarczyk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach zaznacza, że aplikacja została stworzona po to, aby ułatwić komunikację mieszkańców z funkcjonariuszami.
– Dzięki temu narzędziu możemy w łatwy sposób dokonać zgłoszenia problemu, który zauważyliśmy. Zachęcam do tego, aby zobaczyć jak funkcjonuje mapa – mówi.
Policjant podkreśla, że wszystkie zgłoszenia są sprawdzane, dlatego każde powinno być przemyślane.
– Niestety czasami okazuje się, że ktoś zrobił sobie żart. Należy pamiętać, że kiedy policjanci marnują czas ich sprawdzanie, mogą być potrzebni gdzie indziej – apeluje.
Od początku roku świętokrzyska policja odnotowała 368 niewłaściwych wpisów. Niektóre zgłoszenia są przekazywane do innych instytucji, w tym do Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach. Jarosław Skrzydło, rzecznik MZD informuje, że dotyczą one zazwyczaj kwestii związanych z utrzymaniem dróg, czyli niebezpiecznych ubytków w jezdniach oraz nieskoszonych traw przy skrzyżowaniach.
– Np. na ulicy Szajnowicza-Iwanowa zostały poprzestawiane separatory na jezdni, a przy ulicy Orląt Lwowskich był nieskoszony trawnik. Zawsze w takich sytuacjach wydajemy zlecenia dla stosownych służb, aby eliminować te problemy – mówi.
Aby zgłosić zagrożenie, należy wejść na stronę internetową Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, zaznaczyć punkt na mapie i wybrać jedną z 27 kategorii. Następnie wystarczy dodać datę zdarzenia. Można wprowadzić także opis i zdjęcie. Kolory ikon świadczą o statusie zgłoszenia. Zielony – to nowe zgłoszenie, żółty świadczy o weryfikacji, a kolor czerwony informuje o tym, że zdarzenie zostało potwierdzone.
Należy pamiętać, że zgłoszenia do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie są równoznaczne z pilną interwencją policji. W tego typu przypadkach należy zadzwonić na numer alarmowy 112.