Osiem nowych rzeźb będzie zdobić urokliwe zakątki Szydłowa. Powstały podczas pleneru, który odbywał się w tym mieście przez kilkanaście dni i tematycznie nawiązywał do lokalnej historii.
Podczas pracy czterech artystów powstał m.in. monumentalny Światowid, królowa Jadwiga, królowie: Władysław Jagiełło i Władysław Łokietek. Stworzono też cztery bajkowe ławeczki, na których można usiąść w towarzystwie księżniczki, rycerza albo błazna.
Każda z rzeźb ma od trzech do czterech metrów wysokości. Wszystkie wykonane są z drewna topolowego. Najbardziej okazałą postać wyrzeźbił Edmund Szpanowski z Sierpca. To patrzący na cztery strony świata Światowid nawiązujący do piastowskich wojów. Zostanie ustawiony prawdopodobnie na modernizowanym parkingu u zbiegu ulic Kieleckiej i Staszowskiej. Będzie witał turystów odwiedzających Szydłów.
Z kolei Stanisław Panfil z Mogilna rzeźbiąc króla Władysława Jagiełłę przyznał, że to żmudna praca, ponieważ sama twarz wymaga dużego skupienia, aby jak najwierniej wydobyć z niej królewskie rysy. Poza tym, korona posiada wiele ornamentów, które także wymagają wzmożonej uwagi. Jagiełło był najczęstszym gościem spośród wszystkich monarchów przebywających w Szydłowie. Kronikarze odnotowali aż siedemnaście jego wizyt w tym mieście.
Wśród uczestników pleneru byli także: Mieczysław Wojtkowski z Olsztyna i Michał Grzymysławski ze Szczytna.
Maria Stachuczy, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, przypomina, że plenery rzeźbiarskie w Szydłowie mają już swoją tradycję i zostały wznowione po kilku latach przerwy. Dodaje, że zarówno mieszkańcy jak i turyści lubią rzeźby zdobiące przestrzeń średniowiecznego miasteczka, chętnie się przy nich zatrzymują i fotografują. Postaci wyrzeźbione kilkanaście lat temu, mimo upływu czasu nadal wzbogacają krajobraz Szydłowa i są w całkiem dobrym stanie.
Plener zorganizowano dzięki dofinansowaniu z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.