Popiersie generała Józefa Dowbora-Muśnickiego odsłonięto na głównym placu w Garbowie w gminie Dwikozy. Stoi tam już pomnik Zawiszy Czarnego Herbu Sulima. Obie postaci pochodzą z tej miejscowości.
Senator Jarosław Rusiecki, przewodniczący senackiej komisji obrony narodowej, powiedział, że bogactwem ziemi sandomierskiej są m.in tacy ludzie, jak generał Dowbor-Muśnicki, który zawsze miał w sercu suwerenną, wolną Polskę. Ojczyzna była dla niego najważniejsza. To jest wzór dla obecnych i przyszłych pokoleń.
Poseł PiS Marek Kwitek stwierdził, że ważne jest, iż tak szczególna postać ponownie wraca do świadomości lokalnej społeczności w sposób niezwykle podniosły poprzez ufundowanie postumentu i popiersia. Miejscowi ludzie nigdy o nim nie zapomnieli. Poseł przypomniał karierę wojskową generała. Podkreślił, że był on wybitnym strategiem i dowódcą, jednym z Ojców Niepodległości.
Olga Gawron, przewodnicząca Stowarzyszenia Pamięci Zawiszy Czarnego Herbu Sulima z Garbowa, powiedziała, że mieszkańcy są dumni z takiego krajana. Popiersie generała będzie odtąd miejscem, przy którym odbywać się będą uroczystości patriotyczne.
– Zawisza Czarny i generał Dowbor-Muśnicki to dowód na to, że mamy w naszej wsi duży potencjał i chcemy o tym przypominać – dodała.
Inicjatywa ustawienia popiersia należy do stowarzyszenia, które je sfinansowało z własnych środków. Część pieniędzy przekazała gmina. Popiersie jest z brązu. Całość wraz z postumentem kosztowała 22 tys. zł. Autorem popiersia jest kielecki artysta Sławomir Micek.
Po odsłonięciu popiersia generała Józefa Dowbora-Muśnickiego odbył się koncert pieśni patriotycznych, a potem piknik przy świetlicy wiejskiej.
Józef Dowbor-Muśnicki