– Fundusz Odbudowy ma wyjątkowo duże znaczenie dla spraw wewnętrznych kraju – powiedział na antenie Radia Kielce poseł Czesław Siekierski z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Dodał, że te pieniądze są nam potrzebne, by uruchomić gospodarkę w pełnym wymiarze po pandemii.
– Jest to też, można powiedzieć, fundusz przebudowy, który pozwala wykorzystać trudny moment na unowocześnienie polskiej gospodarki, by była bardziej konkurencyjna na rynku europejskim – dodał poseł.
Zapytany, czy w związku z tym zagłosuje za przyjęciem tego dokumentu powiedział, że brak akceptacji dla Funduszu Odbudowy zostałby źle przyjęty przez większość Polaków.
– Nie wiadomo, jaki to by przyniosło skutek przy przyspieszonych wyborach, jeśli nie przyjęcie tego dokumentu miałoby do nich doprowadzić. Po drugie, na te pieniądze oczekują wszystkie kraje członkowskie Europy, które także bardzo potrzebują tego wsparcia, więc blokowanie przyjęcia byłoby źle przyjęte także przez inne kraje – powiedział.
Parlamentarzysta dodał, że opozycji zależy jednak na przyjęciu klarownych zasad przyznawania tych pieniędzy.
– Byśmy wiedzieli, że trafią na ważne cele gospodarcze, społeczne, do przedsiębiorców i do wszystkich samorządów, bez względu na rządzącą tam opcję. Dlatego jestem zwolennikiem przyjęcia kryteriów podziału tych środków na szczeblu sejmu. Rząd mówi, że przeznaczymy je na takie i takie cele, czy to na edukację, służbę zdrowia, by jak najszybciej przywrócić gospodarkę – mówił poseł Siekierski.
Do końca kwietnia Polska powinna przedłożyć Krajowy Plan Odbudowy do Komisji Europejskiej
Poseł Czesław Siekierski odniósł się też do dzisiejszego głosowania w sejmie w sprawie wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich. Uznał, że Zjednoczona Prawica zmobilizuje się i wybrany zostanie kandydat Prawa i Sprawiedliwości, poseł Bartłomiej Wróblewski.
– Zobaczymy, co się wydarzy w senacie – dodał.
Czesław Siekierski nie odpowiedział jednoznacznie na pytanie, którego kandydata poprze.
– Dyscyplina partyjna w tym głosowaniu nie obowiązuje, ale chodzi o zachowanie pewnej jedności w poszczególnych klubach. Przed nami są jeszcze wystąpienia z prezentacją kandydatów przez grupy zgłaszające, więc trudno teraz jednoznacznie się wypowiadać, choć, jak wspomniałem, ważna jest jedność klubu – dodał.
Sejm wybierze Rzecznika Praw Obywatelskich w wieczornym bloku głosowań. O urząd ubiegają się Bartłomiej Wróblewski, który jest kandydatem Prawa i Sprawiedliwości, Sławomir Patryra zgłoszony przez Koalicję Obywatelską i PSL oraz Piotr Ikonowicz popierany przez Lewicę. We wrześniu skończyła się pięcioletnia kadencja obecnego RPO Adama Bodnara.