Dziewięcioro radnych Sandomierza, w tym cały miejski klub Prawa i Sprawiedliwości, wystosował petycję do premiera rządu Mateusza Morawieckiego o jak najszybsze zaktualizowanie map zagrożenia powodziowego opublikowanych przez Wody Polskie w październiku ubiegłego roku.
Zgodnie z harmonogramem kolejna aktualizacja miałaby nastąpić za sześć lat. Tymczasem w myśl obowiązujących przepisów związanych z mapami mocno ograniczona została możliwość inwestowania na terenach widniejących w dokumentach. W Sandomierzu i kilku nadwiślańskich gminach toczy się dyskusja o tym, że dojdzie do degradacji tych terenów, wyludnienia, a działki stracą na wartości.
Radni proszą premiera o to, aby w zaktualizowanych mapach została ujęta duża inwestycja ochrony przeciwpowodziowej Sandomierza, która będzie ukończona pod koniec tego roku. Jej koszt wynosi około 220 mln zł. To znacznie poprawi bezpieczeństwo obszarów nadwiślańskich, które w Sandomierzu charakteryzują się gęstą zabudową i mają charakter inwestycyjny. W petycji przypomniano zakres prac dotyczący tej inwestycji, czyli rozbudowę wału opaskowego, budowę bramy portowej oraz przepompowni „Koćmierzów” i „Nadbrzezie”. Rozbudowane zostały także zbiorniki retencyjno-wyrównawcze. W minionych latach na terenie powiatu sandomierskiego oraz w jego sąsiedztwie doszło do modernizacji wałów Wisły, Sanu, Łęgu i Trześniówki.
– Zwiększenie ochrony przeciwpowodziowej Sandomierza umożliwi przepuszczenie fali powodziowej bez powodowania istotnych strat. Poprawa stopnia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego Sandomierza i gmin ościennych będzie stymulować rozwój gospodarczy w regionie i przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności inwestycyjnej tej części województwa świętokrzyskiego, co pozwoli na utworzenie nowych miejsc pracy oraz poprawi warunki życia mieszkańców Sandomierza oraz gmin nadwiślańskich – napisano w petycji.
Ma być ona wzmocnieniem głosu posłów Prawa i Sprawiedliwości w tej sprawie. Kilka dni temu parlamentarzyści Krzysztof Lipiec i Marek Kwitek napisali prośbę do premiera rządu o aktualizację map zagrożenia powodziowego i w tej sprawie zamierzają zorganizować spotkanie w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Petycje dotyczące map zagrożenia powodziowego przyjęte przez radę miasta i kilka nadwiślańskich gmin oraz przez radę powiatu, wraz z podpisami 3,7 tys. mieszkańców, dwa dni temu zawieźli do Warszawy burmistrz Sandomierza Marcin Marzec i starosta Marcin Piwnik. Dokumenty złożono w Kancelarii Premiera, w ministerstwie rolnictwa, ministerstwie infrastruktury, w Kancelarii Sejmu i Senatu oraz w klubach parlamentarnych.