Posłowie przyjęli większość senackich poprawek do tak zwanej ustawy covidowej. Senator Krzysztof Słoń z Prawa i Sprawiedliwości uważa, że ten dokument usprawni walkę z pandemią na każdym szczeblu funkcjonowania państwa.
Wśród zapisów znalazły się m.in. 100-procentowe dodatki dla medyków i wszystkich, którzy walczą z pandemią, Klauzula Dobrego Samarytanina i zaostrzenie działań wobec osób bagatelizujących konieczność noszenia maseczek w przestrzeni publicznej – ustawa pozwala np. odmawiać obsługi klientów, którzy nie stosują się do zaleceń – wymienia gość Radia Kielce.
– Mamy nadzieję, że nasz system zdrowia wspomogą lekarze specjaliści spoza Unii Europejskiej, którym ta ustawa pozwala, aby byli włączeni do naszego systemu ochrony zdrowia na czas pandemii. To też ważne zapisy dotyczące szpitali tymczasowych. Pozwalają na zawieszenie pewnych praw związanych z zamówieniami publicznymi i prawem budowlanym, co pozwoli na szybkie powstanie nowych obiektów do leczenia pacjentów z COVID-19. To jest dobry prognostyk, że parlamentarzyści potrafią porozumieć się w ważnych sprawach ponad podziałami – dodał senator.
Odnosząc się do protestów w Polsce po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji, senator Krzysztof Słoń podkreślił, że Trybunał Konstytucyjny to niezależny organ, który określił, że w świetle obowiązującej Konstytucji pewne zapisy są niezgodne z ustawą zasadniczą. Dodał, że jest zaniepokojony tym, że część polityków chce wykorzystać tę sytuację do swoich celów.
– Politycy powinni przewidywać, do czego prowadzi eskalacja takich zachowań i emocji. Takie zachowanie politykom nie przystoi. Jestem zwolennikiem słów prymasa Polski abp Wojciecha Polaka, który apelował o tonowanie nastrojów społecznych. Z wielkim smutkiem i troską przyglądam się temu, co dzieje się w kraju. Wiele osób próbuje wykorzystać sytuację do walki z Kościołem, agresji wobec księży i świątyń. Tego nigdy w naszym kraju nie było – mówił polityk.
Senator podkreślił, że demonstranci zapominają, iż pozarządową pomoc dla kobiet, osób niepełnosprawnych i chorych w Polsce prowadzą głównie organizacje kościelne. To m.in. Caritas, będąca główną organizacją prowadzącą działalność dobroczynną wobec każdego Polaka w potrzebie.