Na ulicach widzimy co raz mniej rowerzystów. Czy sezon rowerowy możemy uznać za zakończony, czy trwa on cały rok?
Zapraszamy do rozmowy nas numer telefonu 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest piątek, 23 października, 297. dzień roku.
Do końca roku pozostało 69 dni.
Wschód słońca: 07:18
Zachód słońca: 17:22
Dzień trwa 10 godz. 03 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 6 godz. 37 minut.
Imieniny obchodzą: Marlena, Seweryn oraz Bartłomiej, Domicjusz, German, Giedymin, Gracjana, Gracjanna, Honorat, Ignacy, Jan, Klotylda, Małogost, Roman
*****
Przysłowie na dziś: „Kiedy październik śnieżny i chłodny, to styczeń bywa zwykle pogodny”
*****
Nietypowe święta:
Międzynarodowy Dzień Pantery Śnieżnej
*****
PIĄTEK, 23 PAŹDZIERNIKA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1944 r. – MOMINA k/Waśniowa – w nocy z 22 na 23 oddział złożony z żołnierzy 2 ppLeg. AK pod dowództwem ppor. Eugeniusza Fąfary „Nawrot” przechodził przez wieś Momina kierując się w stronę frontu, który żołnierze chcieli przekroczyć aby przedrzeć się w swoje macierzyste tereny. Niestety w wiosce, która miała być wolna od sił niemieckich, oddział starł się z silnym patrolem nieprzyjaciela. „Nawrot” został ciężko ranny, a oddział otoczony koło Kosowic poszedł w rozsypkę. Zwartą część oddziału wyprowadził z matni ppor. Leon Dworakowski „Odrowąż” – wykorzystując mgłę i ukształtowanie terenu. W kolejnych dniach grupa zdemobilizowała się. Dzięki pomocy ludności cywilnej otrzymują ubrania i osobami pędzonymi do kopania okopów przechodzą w okolice Kunowa gdzie już na własną rękę szukają „melin”.
*****
PIĄTEK, 23 PAŹDZIERNIKA: W POLSCE
1793 r. – Sejm grodzieński ratyfikował II rozbiór Polski.
1870 r. – z inicjatywy polskich emigrantów niepodległościowych na czele z Władysławem hr. Platerem otworzono w XIII wiecznym zamku w szwajcarskim Rapperswilu Muzeum Narodowe Polskie, gromadzące eksponaty ważne dla polskiego dziedzictwa narodowego (w tym liczne pamiątki powstańcze i emigracyjne) oraz cenne dzieła sztuki. W 1927 r. główne zbiory Muzeum powróciły do Polski i uległy zniszczeniu w czasie Powstania Warszawskiego. W 1936 r. pod protektoratem polskiego MSZ otworzono w Rapperswilu Muzeum Polski Współczesnej, popularyzujące sztukę polską i dorobek odrodzonej Rzeczypospolitej. Po 1945 r. kontrolę nad Muzeum przejął rząd PRL. Władze szwajcarskie, widząc, iż komuniści czynią z Muzeum ośrodek propagandy, wymówiły w 1951 r. dzierżawę zamku. W 1975 r. działalność Muzeum Polskiego wznowiono w formule niezależnej od władz PRL (okno wolnej Polski na wolnej ziemi Helwetów).
1909 r. – skradziono korony z obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze.
1929 r. – w Staruni w ówczesnym województwie stanisławowskim znaleziono jedyny na świecie kompletny egzemplarz wymarłego nosorożca włochatego z epoki plejstocenu.
1956 r. – wybuchło antykomunistyczne powstanie na Węgrzech, krwawo stłumione przez oddziały interwencyjne Związku Sowieckiego. W walkach z Armią Czerwoną zginęło blisko 20 tysięcy węgierskich patriotów. W Polsce organizowano pomoc dla powstańców węgierskich: uruchomiono kilkaset punktów honorowego krwiodawstwa, organizowano zbiórki leków i darów.
1967 r. – debiut Marka Grechuty na festiwalu w Krakowie.
1971 r. – ogłoszono wyroki w procesie przywódców antykomunistycznej organizacji „Ruch”.
*****
PIĄTEK, 23 PAŹDZIERNIKA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
# # #
Dziś po godz. 11.00 rząd przedstawi nowe zasady bezpieczeństwa i obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Premier Mateusz Morawiecki jeszcze w środę poinformował na antenie Polsat News, że będzie rekomendował Rządowemu Zespołowi Zarządzania Kryzysowego, by od przyszłego tygodnia nauczanie w wyższych klasach szkół podstawowych odbywało się zdalnie lub w sposób hybrydowy. Ponadto z uwagi na dużą liczbę powiatów czerwonych będzie także rekomendował, by cała Polska od soboty była strefą czerwoną.
Rzecznik rządu Piotr Müller pytany w czwartek w TVP Info o tę zapowiedź szefa rządu, odparł, że „ta decyzja właściwie po rekomendacji premiera jest praktycznie pewna”. „Liczby, to o czym mówił pan premier, wskazują na to, że większość populacji kraju i tak znalazłaby się w czerwonej strefie, więc tutaj jesteśmy w takiej sytuacji, w której zgodnie z tymi planami, które omawialiśmy powinno się objąć całą Polskę czerwoną stref tak, aby faktycznie ograniczyć rozwój koronawirusa w innych miejscach kraju” – mówił rzecznik.
Minister zdrowia Adam Niedzielski na portalu rp.pl mówił z kolei, że w przypadku szkół być może „będziemy dokonywali pewnego różnicowania pomiędzy miastami powyżej 250 tys. a miastami mniejszymi, gdzie w mniejszych miastach może dopuścimy naukę hybrydową”. „Natomiast na pewno w tych miastach większych będziemy chcieli przejścia na (naukę) zdalną” – mówił.