Już tylko dni dzielą nas od XXVI Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego imienia Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju. Uroczysta inauguracja zaplanowana jest na sobotę, 12 września, na godzinę 18. Najważniejsze koncerty będzie można usłyszeć także na antenie Polskiego Radia Kielce.
Jak mówi Artur Jaroń, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego imienia Krystyny Jamroz, pierwszy program powstał już w listopadzie ubiegłego roku, ale pandemia spowodowała zmiany. Mimo to, zgodnie z pierwotnym założeniem XXVI edycję otworzy wersja koncertowa opery „Madama Butterfly”, z udziałem wybitnej polskiej sopranistki, pochodzącej z Kielc, Joanny Woś.
– Różnica tylko taka, że miała wystąpić orkiestra Filharmonii Podkarpackiej, ale obostrzenia sanitarne nie pozwalają nam pomieścić na scenie 60 muzyków, 5 solistów, więc zdecydowaliśmy się z solistami na ograniczenia, z samym fortepianem, a w roli człowieka-orkiestry wystąpi znakomity młody pianista pochodzący z Ukrainy, Taras Hlushko – wyjaśnia.
Gospodarzem pierwszego wieczoru będzie Adam Czopek.
W kolejne dni, codziennie, do 19 września w Busku-Zdroju, ale także w wielu innych miejscach: Ożarowie, Kielcach, Wiślicy, Skalbmierzu, Solcu-Zdroju czy Szańcu, gościć będzie piękna muzyka, nie tylko klasyczna, bo pandemia pomogła też spełnić marzenia.
Jak mówi Artur Jaroń, przesunięcie festiwalu sprawiło, że w Busku, w czwartek, 17 września, na scenie Buskiego Samorządowego Centrum Kultury, zostanie pokazana „Maria Callas. Master Class” z udziałem Krystyny Jandy.
– To jest to, co będzie strzałem w „dziesiątkę”. Cieszę się również, że pani Krystyna Janda zgodziła się spotkać przed spektaklem z publicznością, w „Kawiarence Festiwalowej”- dodaje.
Niespodzianką dla wielu słuchaczy będzie także koncert zespołu „Raz, Dwa, Trzy” (piątek, 18 września, Buskie Samorządowe Centrum Kultury, godzina 20).
– Zespół, który ja osobiście uwielbiam, który już był na festiwalu i teraz na moje specjalne życzenie. Grupa ta łączy w sobie ambicje, wysoką kulturę muzyczną, jak również to, że jest ona wciąż popularna – dodaje.
Niezwykle mocno zapowiada się także zamknięcie festiwalu. Gala finałowa ma się odbyć w sobotę, 19 września, o godzinie 18, w plenerze Buskiego Samorządowego Centrum Kultury. Jak mówi dyrektor Artur Jaroń, będzie to „Koncert Pięciu Tenorów”.
– Wszyscy są solistami Teatru Wielkiego z Łodzi, wybitni śpiewacy: Dariusz Stachura, Paweł Skałuba, Dominik Sutowicz, który jest absolwentem kieleckiej Szkoły Muzycznej, Dawid Kwieciński i Krzysztof Marciniak. Solistom będzie towarzyszyła orkiestra o nazwie „Festiwalowa”, złożona z muzyków Filharmonii Świętokrzyskiej – wyjaśnia.
Jak dodaje dyrektor Artur Jaroń, ze względu na małą pojemność sali, większość koncertów będzie się odbywała w streamingu, na telebimach, ustawionych na zewnątrz. Zachęca również do słuchania Polskiego Radia Kielce.
– Radio Kielce jest cały czas z nami, rejestruje koncerty. Począwszy od niedzieli, 13 września mamy retransmisję pierwszego koncertu, a koncert finałowy będzie transmitowany na żywo – wyjaśnia.