20 lat temu – 28 czerwca 2000 roku – zmarł ksiądz profesor Józef Tischner, filozof i teolog, eseista katolicki, autor książek: „Świat ludzkiej nadziei”, „Nieszczęsny dar wolności” i „Historii filozofii po góralsku”. Jeden z najbardziej twórczych współczesnych myślicieli polskich. Kawaler Orderu Orła Białego.
Papież Jan Paweł II po śmierci księdza napisał: ” (…) był człowiekiem Kościoła, zawsze zatroskanym o to, by w obronie prawdy nie stracić z oczu człowieka (…)”. A sam Józef Tischner mówił o sobie: „Czasami się śmieję, że najpierw jestem człowiekiem, potem filozofem, potem długo, długo nic, a dopiero potem księdzem”. Powtarzał, że nasze człowieczeństwo jest podstawą wszystkich innych funkcji, jakie pełnimy. Jedną z kluczowych kategorii w filozofii człowieka, której nauczał, było „spotkanie” z drugim człowiekiem: relacja z nim, otwartość na niego i odpowiedzialność za niego. W nauczaniu księdza Tischnera etyka nie była systemem abstrakcyjnych norm, ale właśnie sposobem doświadczania człowieka przez człowieka.
Od lat 70. ksiądz Tischner był znaną postacią życia intelektualnego naszego kraju. Miał wyjątkowy dar przystępnego tłumaczenia różnych pojęć, zachowując przy tym głębokość myśli.
Ksiądz Tischner był laureatem wielu wyróżnień, między innymi Nagrody Fundacji Alfreda Jurzykowskiego, Fundacji im. Stefana Kisielewskiego, a także Złotego Mikrofonu Polskiego Radia. W 1999 roku otrzymał najwyższe polskie odznaczenie – Order Orła Białego.