W opolskim zoo urodziły się bliźniaki lemura bambusowego (bandro). Płeć maluchów nie jest jeszcze znana. Lemury cały czas są karmione mlekiem samicy. Przez kolejne miesiące matka zajmie się ich odchowaniem. To duży sukces ogrodu zoologicznego w Opolu, bo w naturze lemury bandro występują na brzegu jeziora Alaotra na Madagaskarze, a ich gatunek jest krytycznie zagrożony wyginięciem.
– Małe lemurki w momencie urodzenia ważą około 60 gramów. Można powiedzieć, że niewiele więcej od kurzego jaja – mówi Lesław Sobieraj, dyrektor Ogrodu Zoologicznego w Opolu. – Samica w pierwszych miesiącach cały czas opiekuje się młodymi i karmi je wyłącznie mlekiem. Po około 4-5 tygodniach one zaczynają się rozglądać za jakimiś pokarmami i stają się bardziej samodzielne. Wtedy lemurki będą podpatrywać, co jedzą rodzice. One cały czas są przyczepione do futerka mamy na brzuchu i stamtąd się nigdzie nie ruszają.
Parka lemurów zamieszkała w opolskim zoo w 2019 roku. Kilka miesięcy później urodził się już pierwszy potomek. Dziś ma 10 miesięcy.
W naturze występuje około 3,5 tys. lemurów bambusowych. W Europie tylko 30 ogrodów zoologicznych posiada hodowlę tego gatunku. Od zeszłego roku urodziło się tam w sumie 12 młodych osobników, z czego trzy w opolskim zoo.
Przypomnijmy, z powodu pandemii koronowirusa zoo w Opolu jest zamknięte dla zwiedzających do odwołania.