Wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej obejmie także rolników. O uwzględnienie pomocy w walce z przeciwdziałaniem negatywnym skutkom koronawirusa dla rolników zabiegał prezydent Andrzej Duda.
Jak poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski wśród rozwiązań ma się znaleźć m.in. zwolnienie ze składek w KRUS na drugi kwartał.
Zdaniem posła Marka Kwitka, świętokrzyskiego parlamentarzysty Prawa i Sprawiedliwości to bardzo ważna wiadomość dla polskich rolników, którzy będą potraktowani tak samo jak samozatrudnieni i mikroprzedsiębiorcy.
– Zwolnienie przez 3 miesiące z odprowadzania składek do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego jest niezwykle istotne. Musimy wszystkich traktować w równy sposób. Obecnie na rolnikach spoczywa duży ciężar produkcji żywności, która często odbywa się na granicy opłacalności. Dlatego ważne jest to, aby i tak w trudnych warunkach epidemii sytuacja rolników się nie pogorszyła. To, że prezydent Andrzej Duda wsłuchuje się w głosy Polaków jest dobrą wiadomością dla nas wszystkich – dodaje poseł.
Marek Kwitek podkreśla, że tarcza antykryzysowa służy przede wszystkim skutecznej amortyzacji negatywnych skutków koronawirusa dla polskiej gospodarki.
Zdaniem posła Czesława Siekierskiego z Polskiego Stronnictwa Ludowego, rolnictwo jest specyficznym sektorem gospodarki, który mimo coraz większej mechanizacji wciąż opiera się głównie na pracy człowieka, co w sytuacji panującej epidemii koronawirusa może być znacznie utrudnione. Jak zaznacza, wsparcie rolnictwa w obecnej sytuacji jest niezbędne, aby dotychczasowa produkcja rolna nie była zagrożona.
– Zapowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy, a także ministra rolnictwa o umorzeniu jednej raty składek KRUS są obiecujące. Rolnicy opłacają składki KRUS w ujęciu kwartalnym, więc w tym przypadku byłoby to anulowanie składki za II kwartał 2020 roku. Mam nadzieję, że w przypadku rolników nie będziemy mieć do czynienia z odroczeniem płatności składek, które prędzej, czy później trzeba będzie spłacić – dodaje.
Program antykryzysowy zawiera pięć filarów: bezpieczeństwo pracowników, finansowanie przedsiębiorstw, ochronę zdrowia, wzmocnienie systemu finansowego i program inwestycji publicznych. Z dotychczasowych informacji wynika, że pakiet pod koniec tygodnia, najprawdopodobniej w najbliższy piątek, ma być rozpatrywany przez Sejm.