Najstarszy znany widok Sandomierza, zamieszczony na rycinie pochodzącej z 1617 roku doczekał się monografii. Autorką opracowania jest kustosz Muzeum Okręgowego w Sandomierzu Bożena Ewa Wódz. Autorem miedziorytu pt. Sendomiria, któremu poświęcone jest opracowanie jest Jacob Hoefnagel, artysta pochodzący z Antwerpii.
Bożena Ewa Wódz tłumaczy, że XVII wieczna panorama miasta nie jest wiernym odzwierciedleniem miasta z tamtych czasów. Została stworzona z połączenia różnych punktów obserwacji, ponieważ autor starał się pokazać jak najwięcej interesujących budowli, świadczących o wielkości i pozycji miasta. Były to głównie kościoły, Ratusz i dwie bramy w murach obronnych.
Książka przypomina też o wyjątkowej rocznicy. Opisywana rycina, 400 lat temu została opublikowana w „Civitates orbis terrarum”, które było wówczas kompendium wiedzy o świecie współczesnym. Oprócz grafiki, w atlasie zamieszczono również informację na temat Sandomierza.
W książce Bożeny Ewy Wódz, czytelnik znajdzie tłumaczenie tego tekstu z języka łacińskiego na polski, opatrzone komentarzem. W tekście sprzed 400 lat umieszczono informacje, które najbardziej interesowały wówczas ludzi. Było to położenie miasta, opis Ziemi Sandomierskiej i województwa sandomierskiego z największymi miastami znajdującymi się w jego obrębie, a także wspomnienie dwóch najazdów tatarskich, rokoszy i zastawienia Ziemi Sandomierskiej za pożyczkę. Takie wydarzenie miało miejsce za panowania Władysława Warneńczyka. Król zastawił Ziemię Sandomierską potrzebując pieniędzy na wyprawy wojenne.
W książce jest też wyjątkowy rarytas. Jest nim rysunek przygotowawczy najstarszej ryciny Sandomierza.
– Takie rysunki to były prace warsztatowe, szkice które artysta przygotowywał, aby później na tej podstawie wykonać ostateczną pracę na płycie. Zachowany do dziś szkic, to wyjątkowa rzadkość – dodała Bożena Ewa Wódz.
Na ślad rysunku natrafiła na początku lat 80. ubiegłego wieku w zbiorach muzeum w Lubece, kustosz Muzeum Okręgowego w Sandomierzu Elżbieta Jeżewska, przygotowując opracowanie o ikonografii Sandomierza.
W najnowszej książce Bożeny Ewy Wódz jest także indeks postaci historycznych. Oprócz znanych królów i książąt polskich są tam również noty biograficzne o artystach z tamtego okresu oraz znanych sandomierzanach.
Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Diecezjalnego w Sandomierzu.