Największym sukcesem 2019 roku w świętokrzyskiej służbie zdrowia było wprowadzenie pilotażu sieci onkologicznej. Jej główne cele, to poprawa jakości diagnostyki i leczenia, obejmującego także rehabilitację oraz pełna informacja o dostępności do świadczeń.
Pilotaż rozpoczął się województwach świętokrzyskim (to docenienie pracy specjalistów zatrudnionych w świętokrzyskim Centrum Onkologii i prestiż dla szpitala) i dolnośląskim i znacznie ułatwia pacjentowi proces leczenia. Chory do kolejnych specjalistów jest prowadzony przez lekarza niemal za rękę.
Pilotaż, póki co, objął chorych z grupy pięciu nowotworów złośliwych, tj. raka piersi, raka jajnika, jelita grubego, prostaty i płuc.
Rok 2019 to także inne udogodnienia w służbie zdrowia. Po e-zwolnieniach, które obowiązują od 1. grudnia 2018 roku, w tym roku weszły w życie e-recepty. Dzięki tej formie recepty pacjent, który na stałe przyjmuje leki np. na nadciśnienie tętnicze nie musi przychodzić do przychodni, by przedłużyć receptę. Lekarz wystawia pacjentowi taki dokument i trafia on od razu do systemu, do którego dostęp mają apteki. Pacjenci otrzymują tylko kod, z którym udają się do apteki, by wykupić lekarstwa. Leki wystawione na e-recepcie można zrealizować w kilku aptekach, a nie tak jak dotychczas, tylko w jednej. Do 7. stycznia lekarz może nam wystawić jeszcze receptę w tradycyjnej, papierowej wersji, ale od 8. stycznia e-recepta będzie już obligatoryjna.
Dobra wiadomość w świętokrzyskiej służbie zdrowia jest również taka, że w tym roku dzięki znacznemu wsparciu finansowanemu z Ministerstwa Zdrowia znacząco skróciły się kolejki do wykonania badania tomografem komputerowym, rezonansem magnetycznym oraz do zabiegów usuwania zaćmy. W zależności od szpitala na te badania lub zabieg czeka się od kilkunastu do kilkudziesięciu dni, a w niektórych placówkach medycznych badania wykonywane są niemal od ręki. Terminy oczekiwania można sprawdzać na stronie świętokrzyskiego NFZ.
Bardzo ważne i istotne było również uruchomienie Centrum Urazowego dla Dorosłych. Działa ono w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Centrum to miejsce, do którego trafiają pacjenci w najcięższych stanach, z wielonarządowymi urazami.
Dotychczas tacy chorzy również otrzymywali pomoc w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jednak teraz wprowadzono pewne zmiany organizacyjne, które mają na celu przyspieszenie zdiagnozowania i leczenia pacjenta. Powołano też specjalny zespół urazowy, w skład którego wchodzą zespół szpitalnego oddziału ratunkowego, a także lekarze z różnych klinik zabiegowych.
To nie jedyna dobra wiadomość z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Placówka po dwóch latach starań otrzymała zgodę Ministerstwa Zdrowia na przechowywanie i przeszczepianie nerek od zmarłych dawców. Oznacza to, że w szpitalu może zacząć funkcjonować pierwszy w regionie ośrodek transplantacji nerek. Dotychczas tacy pacjenci byli odsyłani do klinik poza naszym regionem.
Do końca 2020 roku w szpitalu na Czarnowie uda się przeprowadzić 20 przeszczepów.
Skuteczniejszą i szybszą pomoc od tego roku otrzymują również pacjenci chorzy onkologicznie. Świętokrzyskie Centrum Onkologii rozpoczęło bowiem szczepienia przeciw bakteriom wywołującym zapalenie płuc osób chorych na najczęstsze nowotwory. Preparaty podawane są pacjentom przed rozpoczęciem terapii i chronią ich przed infekcjami. Szczepienie jest bardzo istotne, ponieważ pacjenci onkologiczni z powodu swojej choroby mają znacznie obniżoną odporność i są narażeni na wszelkie groźne dla ich zdrowia i życia infekcje. Natomiast infekcje powodują, że chory musi mieć wstrzymaną terapię, czasami nawet o kilka tygodni, co w przypadku choroby nowotworowej ma bardzo duże znaczenie.
Z kolei w sierpniu lekarze ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii przeprowadzili pierwsze zabiegi prewencyjnego usunięcia piersi. Takiemu zabiegowi wcześniej poddała się m.in. aktorka Angelina Jolie.
Dotychczas tego typu operacje w Polsce lekarze wykonywali sporadycznie, ponieważ nie były one finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Natomiast teraz zabiegi profilaktycznego usunięcia piersi i jednoczesnej rekonstrukcji są już dla pacjentek bezpłatne. Zabiegowi mogą się poddać kobiety obciążone mutacją w genie BRCA1 i BRCA2, ponieważ w przypadku tych pacjentek nawet badania profilaktyczne nie zmniejszają ryzyka wystąpienia raka piersi. Stąd ta operacja wielu kobietom ratuje nie tylko zdrowie, ale i życie.
Mijający rok przyniósł też ważną informacją dla pracowników świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia i pacjentów. Po wielu miesiącach, a nawet latach oczekiwań zapadła decyzja o budowie nowej siedziby dla świętokrzyskiego oddziału funduszu. Inwestycja rozpocznie się w 2020 roku. Ma ona powstać przy ulicy Langiewicza w Kielcach i potrwa około trzech lat.
Niestety, ale 2019 rok kończy się nierozwiązanym problemem w Świętokrzyskim Centrum Pediatrii, gdzie lekarze z Kliniki Chirurgii Dziecięcej, Urologii i Traumatologii wypowiedzieli tzw. klauzulę opt-out. To oznacza, że nie chcą pracować dłużej niż 48 godzin tygodniowo. Z tego powodu niektóre z zabiegów planowych muszą być przesuwane na inny termin.