Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbył się wieczór autorski Wiesława Myśliwskiego – jednego z najwybitniejszych polskich współczesnych pisarzy. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach cyklów: „Wernisaże literackie Akcentu” oraz „KUL-owskie spotkania literackie”.
Przed spotkaniem odbyła się uroczystość nadania pisarzowi jednego z najwyższych wyróżnień, przyznawanych przez Katolicki Uniwersytet Lubelski – Gratae Memoriae Signum Universitatis.
Wiesław Myśliwski studiował polonistykę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Ukończył ją w 1956 roku. – Studia na KUL-u zawdzięczam swojej żonie – mówi pisarz. – Namówiła mnie do nich moja ówczesna dziewczyna, a obecna żona. Ona widziała, co to jest polonistyka i dowiedziała, że na KUL-u jeszcze we wrześniu przyjmują. Pamiętam, że miałem moment wahania. Powiedziałem jej: „jak będę wyglądał przez okno, to znaczy, że jadę, ale, jak nie zobaczy mnie w oknie, to znaczy, że nie jadę”. Ale zobaczyła mnie w oknie, bo nie mogłem sobie wyobrazić, że ona będzie gdzieś na studiach, a ja w swojej wsi.
Wiesław Myśliwski jest między innymi dwukrotnym laureatem Nagrody Literackiej Nike za powieści: „Widnokrąg” w 1997 roku oraz „Traktat o łuskaniu fasoli” dziesięć lat później.