Aleksander Patkowski, uznawany za twórcę polskiego regionalizmu pedagog, społecznik i podróżnik został honorowym obywatelem Sandomierza. Radni przyjęli uchwałę w tej sprawie jednogłośnie. Jej wnioskodawcą był jeden z mieszkańców Zbigniew Puławski, który przypomniał jego zasługi dla miasta.
Aleksander Patkowski w 1915 roku założył prywatne gimnazjum męskie, w którym uczyły się wybitne osoby, m.in. Adam Bień – członek władz Polskiego Państwa Podziemnego i generał Franciszek Kamiński – komendant główny Batalionów Chłopskich. W 1923 roku, Patkowski zorganizował w Sandomierzu zjazd, nazwany Powszechnym Uniwersytetem Regionalnym, w którym wzięli udział najwybitniejsi polscy nauczyciele i uczeni.
Burmistrz Sandomierza Marcin Marzec stwierdził, że cieszy się, iż tak znamienita postać trafiła do grona honorowych obywateli.
– Działalność Aleksandra Patkowskiego w dwudziestoleciu międzywojennym na rzecz miasta i mieszkańców oraz polskiego regionalizmu jest czymś, co należy przypominać – zaznaczył burmistrz.
Marek Juszczyk, prezes oddziału PTTK w Sandomierzu powiedział, że uchwała rady jest sposobem przywrócenia pamięci o wyjątkowej postaci. Dodał, że sandomierski oddział towarzystwa, noszący imię Aleksandra Patkowskiego kultywuje jego idee dotyczące turystyki, krajoznawstwa i edukacji.
Aleksander Patkowski dołączył do grona Honorowych Obywateli Sandomierza, wśród których znajduje się m.in. Marszałek Józef Piłsudski i św. Jan Paweł II. Uroczyste nadanie tytułu odbędzie się 20 października w Zamku Królewskim w Sandomierzu.
Aleksander Patkowski urodził się w Ożarowie, przez 5 lat uczył się w Sandomierzu, później kontynuował naukę w Warszawie. Był miłośnikiem Sandomierszczyzny i całej Ziemi Świętokrzyskiej. Był świetnym nauczycielem i współorganizatorem spółdzielczej księgarni nauczycielskiej „Ognisko”. Uczył w Seminarium Nauczycielskim w Sandomierzu, organizował wakacyjne kursy uniwersyteckie, wykładał naukę o Polsce na Wyższych Kursach Nauczycielskich. Po I wojnie światowej był jedną z osób, która reaktywowała działalność sandomierskiego oddziału PTTK. Patkowski przyjaźnił się m.in. ze Stefanem Żeromskim. W 1935 roku był odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Złotym Wawrzynem Polskiej Akademii Literatury.