Stacja badawcza o nazwie „Chronos” zabierze zwiedzających w podróż w czasie, w Góry Świętokrzyskie sprzed miliardów lat, gdzie można spotkać skorupiaki, tetrapody, pancerne ryby, czy ciepłe morze.
Między innymi takie atrakcje czekają w Centrum Geoedukacji na kieleckiej Wietrzni. Została tam zmieniona wystawa stała oraz pojawiła się nowość – Geologiczny Ogród Doświadczeń. Kielczanie będą mogli zobaczyć te zmiany już w najbliższą niedzielę, podczas pikniku edukacyjnego.
Jak wyjaśnia Michał Poros, kierownik Centrum Geoedukacji, nowa wystawa bazuje na tej dotychczasowej, która powstała w 2009 roku, ale otrzymała całkiem nową scenografię i nowe, atrakcyjne elementy.
– Z takich nowości to mamy między innymi zmodernizowane kino 5D z nowym filmem, zaktualizowane wystawy z nowymi modelami. Nowe elementy interaktywne na ekspozycji to również coś, co wzbogaci odbiór naszej wystawy przez dzieci i młodzież. Jest geolabolatorium, czyli ta strefa ekspozycji, w której możemy poeksperymentować z procesami geologicznymi. Poza wystawą, powstał Geologiczny Ogród Doświadczeń, czyli strefa, gdzie poprzez zabawę, doświadczenie możemy poznać różne aspekty geologii. Ten element jest zlokalizowany na przedłużeniu dachu budynku, przy ścieżce wiodącej do rezerwatu Wietrznia – dodaje.
Nowinek jest wiele. Na przykład za pomocą peryskopów można się dowiedzieć, co się działo na lądzie na początku okresu geologicznego, zwanego dewonem, z kolei interaktywny ekran z rybą pancerną daje wiedzę o tym, co pływało w naszych morzach ponad 360 milionów lat temu. Ten element silnie oddziałuje na emocje. Wiele przeżyć dostarcza kino 5D, czyli kapsuła badawcza. Wchodząc na pokład tego urządzenia można się przenieść w czasie, odbyć wirtualną wycieczkę ze wszystkimi efektami, które jej towarzyszą.
Natomiast w Geologicznym Ogrodzie Doświadczeń jest okazja sprawdzić za pomocą urządzenia zwanego litofonem, jak brzmią skały. Dużą atrakcją jest zabawa w małego paleontolga. Nie brakuje ciekawych eksperymentów: dotykając ciepłego i zimnego tetrapoda można się przekonać, jak różnica w kolorach wpływa na sposób nagrzewania się przedmiotów.
– Myślę, że właśnie poprzez zabawę, doświadczenia uda nam się zainteresować odbiorców tak specyficzną tematyką, jaką jest geologia – podkreśla Michał Poros.
Z tą opinią zgadza się Barbara Jędrychowska z Klubu Miłośników Geologii, która w każdy wtorek w Centrum Geoedukacji prowadzi zajęcia z dziećmi i młodzieżą.
– Wystawa jest piękna, bardzo nowoczesna, myślę, że nie przesadzę, jeśli powiem, że europejska. Właśnie w ten sposób trzeba uczyć. Przez zabawę, przez oglądanie, przez pokazywanie, przez podsuwanie dzieciom pomysłów. Myślę, że to jest dobry sposób, by dzieci się uczyły o naszej świętokrzyskiej geologii – zauważa.
Michał Poros dodaje, że aktualna odsłona wystawy w Centrum Geoedukacji to nowa jakość, jeśli chodzi o popularyzację wiedzy o Ziemi, ale również promocję regionu świętokrzyskiego.
– To, co pokazujemy na naszej wystawie, dotyczy szeregu reprezentatywnych stanowisk w regionie świętokrzyskim, znajdujących się nie tylko na terenie Kielc, ale też gmin, wchodzących w obręb województwa. Dlatego też poprzez tę wystawę promujemy nie tylko Kielce, ale cały region świętokrzyski, zachęcając turystów do odwiedzenia miejsc, ciekawych stanowisk geologicznych, do zapoznania się z atrakcjami, które znajdują się w naszym województwie, które warto odwiedzić, nie tylko ze względu na geologię, ale też wyjątkowy krajobraz, ciekawe dziedzictwo kulturowe i inne elementy, które sprawiają, że Świętokrzyskie jest wyjątkowe. Kielce, jako stolica tego regionu są istotnym ośrodkiem edukacji geologicznej, turystki geologicznej – wyjaśnia.
Wyjątkowość tego miejsca podkreśla też fakt, że Centrum Geoedukacji jest w trakcie aplikacji do sieci Geoparków Globalnych UNESCO. Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, która brała udział w uroczystości otwarcia wystawy, była pod jej wrażeniem.
– Myślę, że jest to wspaniałe miejsce edukacji i geoedukacji nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale również dla dorosłych. Jestem tutaj pierwszy raz, ale widzę, że są to wspaniale wydane fundusze europejskie i myślę, że to miejsce nie tylko będzie odwiedzane przez mieszkańców naszego miasta, województwa, ale będziemy też mieć gości z całego kraju. Takich miejsc nie ma zbyt wiele w Polsce, więc się cieszę i jestem dumna – podkreśliła wicemarszałek.
Modernizacja oferty Centrum Geoedukacji kosztowała ponad 5 milionów złotych i była częścią projektu wartego około 14 milionów złotych. 85 procent tej kwoty pochodziło z funduszy europejskich. W ramach tego projektu została też wybudowana infrastruktura na Kadzielni, a kolejnym elementem jest budowa infrastruktury edukacyjnej w rezerwacie Wietrznia.
Z okazji otwarcia nowej ekspozycji stałej Centrum Geoedukacji zaprasza w najbliższą niedzielę, 4 sierpnia na piknik edukacyjny. Odbędzie się on w godzinach 12-18. Wstęp wolny.