Komenda Powiatowa Policji w Sandomierzu wydała album z okazji 100-lecia tej formacji. To inicjatywa komendanta Dariusza Chmielowca, który chciał w ten sposób przypomnieć najważniejsze postacie oraz wydarzenia mające wpływ na rozwój sandomierskiej policji.
W albumie przeczytać można jego tekst przybliżający działanie Policji Państwowej w powiecie sandomierskim w latach 1919-1939. Profesor Robert Litwiński z UMCS w Lublinie, specjalizujący się w historii policji, napisał natomiast o genezie powstania tej służby mundurowej.
Album zawiera liczne zdjęcia, które pochodzą z archiwów oraz ze zbiorów prywatnych. Przekazali je ludzie z kraju i za granicy. Na okładkę albumu wybrano zdjęcie przedstawiające przedwojennego policjanta, który poucza dwóch rowerzystów. Są nimi kilkuletni chłopcy, a wszystko odbywa się w malowniczym, lessowym wąwozie w Obrazowie.
W albumie jest też wiele zdjęć pokazujących przedwojennych policjantów na służbie i w czasie wolnym. Dużo miejsca poświęcono posterunkowemu Dionizemu Rouby, który w 1938 roku zginął zastrzelony na służbie. Do zdarzenia doszło w miejscowości Złota. Udało się zdobyć zdjęcia z opisami tego tragicznego zdarzenia. Komendant Dariusz Chmielowiec nie ukrywa, że zadowolony jest z tej publikacji.
– W trakcie przygotowań zebraliśmy dużo cennego materiału na temat naszych poprzedników. Nie było łatwo, zaczynaliśmy od dwóch zdjęć, ale było warto – dodaje inspektor.
Druga część albumu przedstawia życie współczesne Komendy Powiatowej Policji w Sandomierzu, najważniejsze wydarzenia związane między innymi z przekazaniem sztandaru, sprzętu czy otwarciem nowych posterunków.
Album wydano przy współpracy ze starostwem powiatowym, Urzędem Miejskim w Sandomierzu oraz związkami zawodowymi policjantów.