Mieszkańcy Kielc mogą nie wychodząc z domów sprawdzić potencjał solarny dachów swoich domów, zmierzyć wysokość budynku czy obliczyć powierzchnie ścian. Te i wiele innych możliwości daje nowy serwis informacji przestrzennej przygotowany dla samorządu miasta.
Najnowsze dane są prezentowane w trójwymiarowej formie z dokładnością do 5 centymetrów. Witold Kuźnicki z firmy MGGP Aero, która przygotowała nową aplikację przekonuje, że to nie tylko wygodne i ciekawe narzędzie dla mieszkańców, ale także najlepsza forma prezentacji walorów inwestycyjnych miasta.
Dzięki usłudze można, między innymi, zmierzyć powierzchnie wybranych nieruchomości. Jest to przydatne narzędzie do wykonania ekspertyzy. Można zmierzyć wysokość budynków, jego kubaturę, wyliczyć powierzchnię fasady, szerokość działek. Ponadto dzięki usłudze możemy w łatwy sposób przeanalizować, jak miasto zmieniało się na przestrzeni lat.
– Mamy możliwość przejrzenia map miasta od lat siedemdziesiątych. Dla mieszkańców może to być też podróż sentymentalna po dawnych Kielcach. Najstarsze mapy prezentują np. pierwsze prace budowlane przy powstającym dworcu PKS oraz to jak powstawały kolejne osiedla. Dzięki dodatkowym narzędziom możemy podzielić obraz i porównać miasto z roku 1977 do tego, jak wygląda obecnie – dodaje Witold Kuźnicki.
Możemy zbadać każdy fragment miasta przeanalizować nie tylko wysokość budynków, ale także ukształtowanie terenu.
Aplikacja daje także możliwość sprawdzenia, jak w konkretną działkę będzie wpisywał się nowy budynek. Deweloperzy oraz urzędnicy będą mogli nanieść trójwymiarowy obraz nowego obiektu i sprawdzić czy nie zaburza ona osi urbanistycznych i nie wpływa negatywnie na krajobraz. Istnieje także możliwość sprawdzenia zacieniania, jakie daje nowy budynek. Dane prezentowane są dla każdego dnia w roku i każdej godziny. Te same informacje można pozyskać także dla budynków istniejących.
– Mieszkańcy mogą sprawdzić potencjał solarny dachów swoich domów. Mamy informacje o kształtach dachów, a im bardziej czerwony kolor tym większa efektywność paneli fotowoltaicznych – mówi Witold Kuźnicki.
W przyszłości serwis może zostać poszerzony o dodatkowe elementy: instalacje podziemne, czy np. hydranty. Te informacje mogą być przydatne dla różnych służb, między innymi, straży pożarnej.
Nowe mapy zostały przygotowane przy użyciu specjalnych zdjęć lotniczych. Miasto zostało sfotografowane z wysokości około 700 metrów . Do wykonania obrazów wykorzystano kamery do zdjęć pionowych i ukośnych, a także lotniczy skaner laserowy, który mierzył każdy metr kwadratowy miasta.
Koszt przygotowania nowego portalu to 330 tysięcy złotych. Aplikacja jest dostępna dla wszystkich mieszkańców, inwestorów i przedsiębiorców pod adresem www.4d.kielce.eu.