Skromność, oddanie Bogu i ludziom oraz szczególna troska o rodzinę – te cechy charakteryzują profesora i kapłana – księdza Jana Śledzianowskiego. W 2018 roku zbiegły się trzy rocznice – 80. urodziny, 55. lat kapłaństwa i pół wieku pracy naukowej duchownego. Uroczystość poświęcona temu pedagogowi została zorganizowana w Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Wśród laudacji i życzeń pojawiała się najczęściej opinia o tym, że ksiądz Jan Śledzianowski to dobry człowiek i wnikliwy naukowiec. Sam jubilat zaznacza, że jego wybory życiowe ukształtowane zostały czasami, w których przyszło mu żyć. Jako małe dziecko widział dramat rozbitych przez wojnę rodzin, doświadczenia małego chłopca określiły kierunek pracy naukowej. Ksiądz Śledzianowski zajmował się problematyką rodziny, wszechstronnym jej wsparciem.
Święcenia kapłańskie przyjęte z rąk biskupa Czesława Kaczmarka i osobowość tego właśnie kapłana, prześladowanego przez władze komunistyczne, wywarła duży wpływ na pracę naukową księdza Jana Śledzianowskiego. Był jego ceremoniarzem i z bliska obserwował pracę biskupa. Później poświęcił mu kilka publikacji naukowych.
Wśród składających gratulacje jubilatowi był poseł Andrzej Kryj. Przypomniał, że wielokrotnie spotykał się z księdzem Śledzianowskim podczas pracy w Urzędzie Miasta. Parlamentarzysta zaznacza, że w centrum zainteresowania jubilata był człowiek, często dotknięty nałogami czy niepowodzeniami. Poseł Andrzej Kryj przekazał także życzenia i list od Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina w uznaniu zasług naukowych.
Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek podkreślała, że ksiądz Jan jest zasłużonym nie tylko dla województwa świętokrzyskiego, ale i dla całego kraju. Wskazywał wartość rodziny w czasach, kiedy była ona negowana. Ksiądz Jan Śledzianowski został odznaczony medalem przygotowanym przez województwo świętokrzyskie na stulecie niepodległości. Pierwszy dostał minister Jan Józef Kasprzyk, drugi trafił do ostrowieckiego kapłana.
W środowisku ostrowieckiej szkoły wyższej ksiądz Śledzianowski jest wskazywany jako główny promotor utworzenia w WSBiP drugiego stopnia studiów pedagogicznych.