Wieczór kultury chińskiej w wykonaniu artystów z miast Taizhou i Yuyao zakończył Międzynarodowe Spotkanie Miast Partnerskich w Kielcach. – Przedstawienie łączyło tradycyjne, chińskie elementy sztuki, różne formy muzyczne i operę - informuje reżyser Shang Wenbo.
Reżyser podkreśla, że cieszy się z tego, że mógł przez kilka dni być w Kielcach.
– Jest tu spokojnie i cicho. Dopisała nam także pogoda. Jest to miejsce, w którym mógłbym żyć – dodaje Shang Wenbo.
Salę w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych zapełniło kilkudziesięciu mieszkańców miasta. Wśród nich były między innymi osoby z Klubu Seniora, mieszczącego się przy ulicy Żeromskiego. Seniorzy brali udział także w sobotnim przedstawieniu, które odbyło się w Kieleckim Centrum Kultury. Jak podkreślają, cieszą się z tego, że w naszym mieście mogą obejrzeć występy prezentowane przez wschodnich artystów.
– Byliśmy zachwyceni strojami, a także dokładnością i starannością, z jaką występowali aktorzy – mówią seniorzy.
Artur Jaroń, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych mówi, że ucieszyła go informacja o tym, że koncert kończący Międzynarodowe Spotkanie Miast Partnerskich odbędzie się w tym miejscu.
- Cieszę się, że tak egzotyczna kultura zawitała u mnie w szkole. Myślę, że kontakty partnerskie Kielc z miastami partnerskimi na całym świecie, warto podtrzymywać i rozwijać - stwierdził Artur Jaroń.
W piątek Kielce zostały wyróżnione prestiżową nagrodą. Podczas uroczystej ceremonii w Pałacu Biskupów Krakowskich prezydent Kielc Wojciech Lubawski odebrał Odznakę Honorową Rady Europy. To wyróżnienie nadawane miastom szczególnie zaangażowanym na rzecz Europy, poprzez wymianę w sferach edukacji, kultury i sportu.