Uczniowie klasy mundurowej z Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Sandomierzu nagrali film o kpt. Tadeuszu Kucharskim odznaczonym Medalem Niepodległości za działalność w Polskiej Organizacji Wojskowej. Film jest odpowiedzią na konkurs organizowany przez Instytut Pamięci Narodowej „Niezwyciężeni 1918-2018. Pokolenia Niepodległej”.
Uczniowie przygotowując się do realizacji filmu zebrali bardzo dużo materiałów na temat kpt. Tadeusza Kucharskiego. Udostępniła je rodzina – państwo Barbara i Jerzy Kapkowie wraz z synem Marcinem, który jest prawnukiem kapitana. Uczniowie Jakub Obrębski i Kalina Żelazowska mówili nam, że realizacja filmu i gromadzenie informacji na temat bohatera bardzo ich zainteresowało, ponieważ interesują się dziejami Polski oraz ludźmi, którzy bardzo byli zaangażowani w odzyskanie niepodległości przez Polskę.
Marcin Kapka stwierdził, że dla jego rodziny jest to ważne, iż ktoś zainteresował się postacią kpt. Tadeusza Kucharskiego, przez wiele lat zapomnianego w publicznej świadomości. Jego zdaniem to dobrze, że młodzież odświeża pamięć o bohaterach, ponieważ dzięki temu historia będzie żywa i przekazywana kolejnym pokoleniom.
Nauczycielka w Zespole Szkół Gastronomiczny6ch i Hotelarskich Alicja Szatan stwierdziła, że realizacja projektu o kpt. Tadeuszu Kucharskim przyniosła wielorakie korzyści uczniom. Przede wszystkim mogli uświadomić sobie, że dawniej, w trudnych dla Polski czasach, to właśnie młodzi ludzie w ich wieku podejmowali ważne decyzje nie bojąc się poświęcić nawet życia dla ojczyzny.
– Ponadto udział w realizacji filmu uczył szacunku do tradycji przejawiającego się m.in. na przechowywaniu pamiątek po bohaterze, ponadto jest to odkrywanie ważnych postaci związanych z naszą małą ojczyzną – dodała Alicja Szatan.
Kapitan Tadeusz Kucharski urodził się w 1897 roku w okolicach Kutna. Od 1920 roku był związany z Sandomierzem, gdzie został skierowany do tworzącego się 4. Pułku Saperów. Tutaj założył rodzinę. Pełnił coraz bardziej eksponowane stanowiska w Wojsku Polskim. Od 1936 roku pełnił funkcję zastępcy szefa fortyfikacji Wybrzeża Morskiego w Gdyni. Uczestniczył w wojnie obronnej 1939 roku. Włączył się w działalność podziemia niepodległościowego. Był ważnym członkiem sztabu komendy Obwodu ZWZ-AK Sandomierz. Po zajęciu Sandomierza przez Armię Czerwoną w grudniu 1944 roku Tadeusz Kucharski został aresztowany i przewieziony do Lublina, gdzie był więziony i przesłuchiwany. Po odzyskaniu wolności wrócił do Sandomierza. Po ciężkiej chorobie zmarł w grudniu 1952 roku. Jest pochowany na cmentarzu katedralnym w Sandomierzu.
Wyniki konkursu znane będą w listopadzie.