Do końca lipca ma być gotowy projekt odkrytego basenu mineralnego z leczniczą wodą siarczkową w Kazimierzy Wielkiej. Samorząd powiatu i gminy podpisał umowę na jego wykonanie z pracownią architektoniczną z Poznania. Przygotowanie dokumentacji będzie kosztowało 180 tysięcy złotych. W większości koszt pokryje przyznana unijna dotacja.
Wiosną, projektanci przedstawią dwie wstępne koncepcje wizualizacji basenu. Wtedy też starostwo zapyta mieszkańców, którzy w internetowym głosowaniu wybiorą najatrakcyjniejszy ich zdaniem projekt. Później nad jego szczegółowym opracowaniem projektant będzie pracował do końca lipca, a po wakacjach starostwo ogłosi przetarg na wykonanie inwestycji.
Jak informuje wicestarosta kazimierski Michał Bucki, basen powstanie w sąsiedztwie krytej pływalni. Jego budowa kosztować będzie około 5 milionów złotych. Podstawowe założenia projektu zakładają wielkość niecki basenowej na 180 metrów kwadratowych.
– Będzie to basen zewnętrzny, całoroczny ogrzewany energią geotermalną z ujęcia w Cudzynowicach, Temperatura w sezonie zimowym wyniesie 38 stopni w jednej części basenu i 36 stopni w drugiej – tłumaczy wicestarosta.
Dla przykładu, temperatura wody w basenie mineralnym w Solcu-Zdroju oscyluje w granicach 31-32 stopni. Soleckie termy są otwarte cały rok, ale kąpiele odbywają się pod zadaszeniem. Kazimierski basen ma funkcjonować bez przerw przez 12 miesięcy pod gołym niebem. Wicestarosta podkreśla, że będzie to jedyny tego typu obiekt w Polsce.
Wokół głównej niecki znajdzie się również mniejszy basen rekreacyjny dla dzieci, a także grota solna i jodowa oraz strefa leżakowa. W jego obrębie stanie również muzeum z eksponatami archeologicznymi z pobliskich Słonowic. Cały pawilon ma imitować megalityczny grobowiec sprzed ponad 5 tysięcy lat.
O budowie basenu pozytywnie wypowiada się kazimierska rada miejska. Zdaniem jej wiceprzewodniczącego, Marka Szmuca, inwestycja przyczyni się do ożywienia turystycznego miejscowości.
– Budowa basenu jest dużą szansą dla Kazimierzy i kolejnym, ważnym krokiem w stronę uzdrowiska – podkreśla Marek Szmuc.
Samorząd powiatu i gminy ubiega się również o dofinansowanie budowy 3,5 kilometrowej sieci, która doprowadzi termalną wodę siarczkową do basenu z Cudzynowic. Jej koszt szacowany jest na 10 milionów złotych. Starostwo posiada już dokumentację na budowę odwiertu. Trwają również prace nad zaprojektowaniem samego rurociągu. Natomiast w najbliższych dniach powiat ogłosi konkurs na budowę kotłowni geotermalnej.
Władze powiatu liczą, że budowa basenu i sieci doprowadzającej wodę będzie mogła być prowadzona równocześnie. Jeśli tak się stanie, to pierwszych kąpieli w kazimierskich termach będzie można zażywać już przyszłą zimą.