Kielce jako pierwsze miasto po Warszawie dołączyło do portalu zapisyterroru.pl, który prowadzi Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego. Prezentacja odbyła się w Muzeum Narodowym w Kielcach. Na początek znalazło się tam 500 zeznań świadków z Kielc i Kielecczyzny. Dotyczą czasów okupacji niemieckiej i są dostępne w Internecie.
Polsko-angielska, internetowa baza ma być największym dostępnym online zbiorem świadectw ludności cywilnej okupowanej Europy. Magdalena Gawin wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreśliła, że w tych relacjach jest zawarta nasza historia. Te świadectwa powinny stać się także podstawą polityki historycznej, również poza granicami naszego kraju, ponieważ pokazują konkretne losy ludzkie.
Magdalena Gawin zaznaczyła, że Kielecczyzna jest regionem wyjątkowo naznaczonym przez terror niemiecki przez cały czas trwania drugiej wojny światowej. Skala pacyfikacji, czyli ludobójstwa, które miało miejsce na tym terenie objęła setki wsi.
Tylko w wyniku akcji odwetowych za działalność „Hubala” w 1940 roku zamordowano ponad 700 osób. Z kolei pacyfikacja Michniowa pochłonęła ponad 200 ofiar, w tym kobiety i dzieci. Warto żeby nie tylko historycy, ale także mieszkańcy wiedzieli, że pochodzą z terenu naznaczonego ogromnym cierpieniem.
Agata Wojtyszek wojewoda świętokrzyski podkreśliła, że oprócz tego, że na ziemi świętokrzyskiej walczyli i ginęli żołnierze legendarnych oddziałów Armii Krajowej i innych formacji podziemia niepodległościowego, to terror hitlerowski dotykał także osoby cywilne. Ponadto żyje coraz mniej osób, które przeżyły nie tylko totalitaryzm hitlerowski, ale również sowiecki. Zdaniem wojewody te zapiski będą bardzo ważnym dokumentem historycznym, który będzie można przekazywać młodzieży. Ważne jest to, że dzięki portalowi nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami będą dostępne relacje świadków tamtych tragicznych, historycznych wydarzeń.
Wojciech Kozłowski zastępca dyrektora do spraw programowych Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego poinformował, że portal zbiera informacje od osób, które zeznawały przed Główną Komisją Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce. Te materiały są dostępne w archiwach Instytutu Pamięci Narodowej, ale dostęp do nich nie jest łatwy, ponieważ wymaga przejścia wielu formalności również dla historyków. Portal ma natomiast umożliwić łatwy i prosty dostęp do świadectw z różnych miejsc w kraju. Od dziś na portalu dostępnych jest 500 zeznań osób z Kielc i Kielecczyzny.
Robert Kotowski dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach powiedział, że miejsce prezentacji portalu nie jest przypadkowe i ma charakter symboliczny. W czasie drugiej wojny światowej Pałac Biskupów Krakowskich był siedzibą władz okupacyjnych, a po przeciwnej stronie, na ulicy Zamkowej znajdowało się więzienie. Kiedy dziś upowszechniamy świadectwo terroru i osób, które w jego wyniku ucierpiały ten symboliczny wymiar jest jeszcze bardziej zauważalny. Upowszechniamy bowiem głos, który przed laty w tych murach nie był słyszalny.
Relacje z Kielc i Kielecczyzny będą też sukcesywnie tłumaczone na język angielski. Dzięki temu te treści będą mogły dotrzeć m.in. do zagranicznych naukowców, reżyserów i dziennikarzy. W całej Polsce istnieje ok. 100 tysięcy relacji ze zbiorów Głównej Komisji Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce. Kolejne ok. 30 tysięcy dotyczy okupacji sowieckiej i pochodzi z Instytutu Hoovera. Nie wiadomo, ile z nich dotyczy regionu świętokrzyskiego. Kolejne relacje będą stopniowo umieszczane na portalu zapisy terroru.pl.
Jego prezentacja dla mieszkańców Kielc i regionu odbędzie się 1 lipca na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego w Kielcach. Zaplanowano m.in. spacery po miejscach niemieckiego terroru w Kielcach i projekcje filmów o wydarzeniach związanych z okupacją na Kielecczyźnie. Organizatorzy pomogą też wyszukać na portalu zeznania krewnych i znajomych.