Zeznania świadków z Kielc i Kielecczyzny dotyczące czasów okupacji niemieckiej będą dostępne w Internecie. Na portalu zapisyterroru.pl, w przyszłym tygodniu umieszczonych zostanie 500 takich zeznań. Portal jest prowadzony przez Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego. Polsko-angielska, internetowa baza ma być największym dostępnym online zbiorem świadectw ludności cywilnej okupowanej Europy.
Kielce i Kielecczyzna są drugim po Warszawie obszarem, z którego informacje zostaną umieszczone na stronie. To dlatego, że w tym regionie skupiają się różne rodzaje represji i terroru niemieckiego, które często są rozpatrywane osobno – mówi Tomasz Stefanek z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami. Na przykład program zagłady Żydów dotykał jednocześnie wielu przedstawicieli elit i lokalnej inteligencji. Brutalna pacyfikacja wsi była nie tylko odwetem za działania podziemia, ale stanowiła też przygotowanie terenu pod germanizację i kolonizację.
Relacje świadków dotyczą np. pacyfikacji wsi, więzienia na Wzgórzu Zamkowym, obozów pracy w Kielcach, a także rozstrzelań na Stadionie Leśnym, Herbach i Słowiku. Marek Maciągowski, dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach dodaje, że udostępnienie takich zeznań online znacznie ułatwi dostęp do tych relacji. Dotąd zeznania były dostępne głównie dla historyków, którzy przechodzili całą procedurę związaną z uzyskaniem wglądu do archiwaliów. Teraz być może wiele rodzin znajdzie zeznania swoich rodziców, dziadków i pradziadków z czasów II wojny światowej i na nowo odkryje własną historię.
Relacje zostaną opublikowane we wtorek, 20 czerwca. Tego samego dnia Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami zorganizuje w Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach wykłady i warsztaty dla nauczycieli historii i uczniów szkół średnich. Z kolei 1 lipca portal będzie promowany na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego w Kielcach. Zaplanowano m.in. spacery po miejscach niemieckiego terroru w Kielcach i projekcje filmów o wydarzeniach związanych z okupacją na Kielecczyźnie. Organizatorzy pomogą też wyszukać na portalu zeznania krewnych i znajomych.
Relacje z Kielc i Kielecczyzny będą też sukcesywnie tłumaczone na język angielski. Dzięki temu te treści będą mogły dotrzeć m.in. do zagranicznych naukowców, reżyserów i dziennikarzy. W całej Polsce istnieje ok. 100 tysięcy relacji ze zbiorów Głównej Komisji Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce. Nie wiadomo, ile z nich dotyczy regionu świętokrzyskiego. Kolejne relacje będą stopniowo umieszczane na portalu zapisy terroru.pl.