Zarekwirowany przez policję 3 lata temu historyczny pistolet maszynowy Sten trafił do Suchedniowskiej Izby Tradycji. Odebrał go dyrektor suchedniowskiego Ośrodka Kultury „Kuźnica” Andrzej Karpiński. Skarżyski Sąd Rejonowy umorzył prowadzone postępowanie w tej sprawie i zdecydował, by zwrócić broń do suchedniowskiej placówki. Było to możliwe, ponieważ w statucie Suchedniowskiego Ośrodka Kultury, który prowadzi Izbę, dokonano zapisu o kolekcjonowaniu broni palnej i siecznej dla celów historycznych.
Przypomnijmy, w 2014 roku Rada Miasta postanowiła przeznaczyć środki miejskie na zakup egzemplarza od skarżyskiego kolekcjonera posiadającego go w swoich zbiorach. Sporządzono stosowną umowę. Sten trafił do Izby Tradycji, a następnie dyrektor suchedniowskiej „Kuźnicy” Andrzej Karpiński z ówczesnym burmistrzem Tadeuszem Bałchanowskim zgłosili zakup broni w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Kielcach. Funkcjonariusze po przyjeździe na miejsce zarekwirowali maszynę a dyrektorowi i kolekcjonerowi, od którego nabyto sprzęt po przesłuchaniach postawiono zarzuty nielegalnego handlu bronią.
W powstałej w 2012 Izbie Tradycji gromadzone są pamiątki dotyczące historii miasta. Obejrzeć można fotografie i dokumenty, przedmioty produkowane przez miejscowe zakłady, mundury, a także elementy uzbrojenia. Placówka chciała także uzupełnić swoje zbiory o egzemplarz karabinu maszynowego Sten – produkowanego podczas wojny w konspiracji w fabryce Tańskiego.
To drugi, podobny przypadek w naszym regionie. Były partyzant Armii Krajowej Feliks Przyborowski zdecydował się przekazać pistolet maszynowy oraz rakietnice do Muzeum Regionalnego PTTK-u w Końskich. Broń posiadał od czasu II wojny światowej. Dochodzenie dotyczące nielegalnego arsenału wszczęła policja i prokuratura. W sprawę zaangażował się minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro. Powiedział, że nawet jeśli pod względem formalnym 87-letni weteran przetrzymywał broń bez pozwolenia, to trzeba wziąć pod uwagę szlachetne pobudki mężczyzny. Prokuratora biorąc pod uwagę te przesłanki umorzyła postępowanie.
Suchedniowskiego „Stena” wyprodukowano w ilości 50 egzemplarzy. Konstruktorem był inż. Kazimierz Czerniewski pseudonim ”Korebko” za co był aresztowany i przebywał w obozach koncentracyjnych.