W Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach podpisano umowę o przejęciu Muzeum Regionalnego w Wiślicy przez Muzeum Narodowe w Kielcach. Dokument podpisali wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas.
Obie instytucje będą od 1 stycznia przyszłego roku wspólnie odpowiadać za funkcjonowanie tej placówki i przejmą odpowiedzialność za jej rozwój. Wiślickie muzeum stanie się Muzeum Archeologicznym i będzie funkcjonować jako oddział Muzeum Narodowego w Kielcach. „Mamy w Polsce kilkadziesiąt podobnych przypadków. Decydujemy się na takie działania, żeby można było wspierać ze środków centralnych lokalne instytucje kultury” – powiedział wicepremier Piotr Gliński. „Zbliżamy się do finału tego procesu w przypadku Wiślicy za co chciałbym podziękować wszystkim instytucjom zaangażowanym w to działanie” – dodał Piotr Gliński.
„Porozumienie to pierwszy krok do aplikowania o środki, które pozwolą na stworzenie oferty bardzo otwartej i przyjaznej dla odwiedzających” – mówił marszałek Adam Jarubas odnosząc się do przygotowanej już koncepcji rozbudowy muzeum w Wiślicy. Jej szczegóły przedstawiał prof. Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach. „To będzie muzeum, które będzie ośrodkiem przestrzeni kulturowej, nie tylko jako obiekty, gdzie oprowadzani są turyści. Będzie to muzeum, które skupiać będzie różne inicjatywy oddziałujące społecznie, kulturowo i gospodarczo” – mówił, a prof. Andrzej Kadłuczka, który od lat otacza Wiślicę naukową opieką zaprezentował projekt nowej koncepcji Muzeum Archeologicznego. „Dzięki tym decyzjom Wiślica wróci do polskiej historii.
To miejsce miało ogromne znaczenie w pradziejach, kiedy kształtowało się państwo polskie. To ma być ekomuzeum, emanujące społecznie. Pawilon będzie miał zupełnie nowy kształt, z zabezpieczeniem mikroklimatu, który pozwoli na ochronę reliktów archeologicznych. Powstanie też nowy budynek dla siedziby muzeum na działce, którą przekaże gmina” – mówił prof. Kadłuczka.
Koszt rozbudowy muzeum szacowany jest na 20 milionów złotych, muzeum w Wiślicy jako oddział Muzeum Narodowego będzie starało się o ich zdobycie ze środków europejskich, które pozostają w dyspozycji Ministerstwa Kultury.