W jednym okienku będzie można załatwić formalności związane z budową domu. Dotychczas aby uzyskać stosowne pozwolenia trzeba było odwiedzić kilka urzędów. Zmiany w tym zakresie przewiduje kodeks urbanistyczno-budowlany, którego projekt przygotowało Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.
Dziś w Kielcach odbyło się spotkanie konsultacyjne w tej sprawie. W konferencji prowadzonej przez wiceministra resortu Tomasza Żuchowskiego uczestniczyli m.in. samorządowcy, urzędnicy, architekci i osoby związane z inwestycjami.
Do wprowadzenia nowych zapisów niezbędna będzie zmiana około 120 ustaw. Kodeks zakłada ułatwienie procedury dla inwestora, uporządkowanie przestrzeni publicznej i ułatwienia dla każdego, kto chce np. wybudować dom. Przeciętny obywatel ma mieć możliwość załatwienia formalności szybciej i łatwiej niż dotąd - tłumaczy Andrzej Klimczak ze Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Obecnie najpierw trzeba udać się do gminy po decyzję o warunkach zabudowy, jeśli nie ma tam planu zagospodarowania. Potem trzeba znaleźć projektanta, który wykona projekt budowlany. Następnie trzeba uzgodnić m.in. dostęp do drogi publicznej oraz podłączenie do sieci elektrycznej, wodociągowej i kanalizacji. Dopiero wtedy można udać się do starostwa z prośbą o pozwolenie na budowę. To skomplikowana procedura, która trwa ponad rok. Tymczasem założenia kodeksu mówią, że wszystko będzie można załatwić w starostwie powiatowym w ciągu około 60 dni.
Zapisy kodeksu mają motywować także gminy do tworzenia miejscowych planów zagospodarowania. Ich posiadanie poprzedzone konsultacjami społecznymi pozwoliłoby uniknąć wielu konfliktowych sytuacji między mieszkańcami, a inwestorami mówi wiceminister Infrastruktury i Budownictwa Tomasz Żuchowski. Istnienie planu dałoby też osobie kupującej działkę i budującej na niej dom pewność, że w sąsiedztwie nie powstanie np. zakład produkcyjny lub wieżowiec.
O spotkanie konsultacyjne w Kielcach zabiegała wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek. Według niej jest to najlepszy sposób na zapoznanie samorządowców, architektów i budowlańców ze zmianami. Podczas spotkania każdy mógł odnieść się do propozycji i zgłosić swoje uwagi, które będą rozpatrywane przez ministerstwo.
16 grudnia resort podsumuje konsultacje kodeksu i uwagi, które wpłynęły w tym czasie. W ocenie wiceministra Tomasza Żuchowskiego, wprowadzenie w życie nowych zapisów potrwa kilka lat.