Ograniczenie palenia tytoniu, spożywania alkoholu i stosowania substancji psychoaktywnych przez kobiety w wieku prokreacyjnym – to główne cele zrealizowane przez Wojewódzką Stację Sanitarno- Epidemiologiczną w ramach prowadzonego w regionie profilaktycznego projektu. Organizatorzy kampanii odwiedzali zakłady pracy i szkoły ponadgimnazjalne, szerząc wiedzę o zapobieganiu uzależnieniom.
Prowadzili szkolenia kadry medycznej i liczne akcje społeczne. Uruchomiono także internetową platformę „System Elektronicznego Monitorowania i Promocji Zdrowia”. Jego celem jest zintegrowanie w jednym miejscu najbardziej wartościowych materiałów dotyczących profilaktyki uzależnień.
Jedną z kampanii prowadzono pod nazwą „Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu”. W jej trakcie przestrzegano przed używaniem substancji psychoaktywnych. W województwie świętokrzyskim udało się dotrzeć do kilku tysięcy osób dzięki spotkaniom edukacyjnym, szkoleniom, konferencjom naukowym oraz naradom.
Elżbieta Socha- Stolarska z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej podkreśla, że wymierny efekt projektu będzie widoczny po przeprowadzeniu ankiet. Mają one pokazać, jak zmieniła się wiedza kobiet na temat spożywania alkoholu, stosowania środków psychoaktywnych i palenia tytoniu podczas ciąży.
Projekt współfinansowany był w ramach Szwajcarskiego Programu Współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Wszedł w życie w 2012 roku.
Organizatorzy będą kontynuować inicjatywę w kolejnych latach.
Magdalena Nowak