Współczesny patriotyzm to m.in. codzienna uczciwa praca i nauka powiedział wnuk Józefa Piłsudskiego – Krzysztof Jaraczewski – dyrektor Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku.
Gość Radia Kielce uważa, że dzisiaj trudniej być patriotą niż w 1918 roku. Wówczas był konkretny cel – niepodległość Ojczyzny. Ten cel skupiał wiele osób, które miały poczuciu honoru. Towarzyszyła temu ułańska fantazja. Dziś trudno określić taki cel, który łączyłby wszystkich Polaków. Stąd patriotyzm, każdy rozumie trochę po swojemu, ale przejawem takich działań jest np. uczciwa praca lub nauka.
Odnosząc się do postaci Józefa Piłsudskiego, który kojarzy się z odzyskaniem Niepodległości, Krzysztof Jaraczewski uważa, że najpiękniejszym okresem i dziełem Marszałka jest czas po 1918, gdy zaczęła się budowa Polski od podstaw. To Piłsudski ustalił, że Polska będzie Republiką, że będą wolne wybory, że będzie Parlament. To fundamenty naszej dzisiejszej państwowości.
Wczoraj położono kamień węgielny pod muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku pod Warszawą. Placówka będzie oddana za dwa lata. Dyrektor mówi, że ekspozycja będzie łączyła tradycję i nowoczesność. Dzięki multimediom pokazana będzie nasza droga do Niepodległości, ale będą też pamiątki po Marszałku.
Posłuchaj rozmowy: