Załamanie pogody zepsuło uroczystości dożynkowe w wielu świętokrzyskich gminach. Uroczystości przedwcześnie przerwano między innymi w Łagowie. Również w Bielinach ulewny deszcz przeszkodził w koncercie zespołów ludowych. Jednak wójt gminy Sławomir Kopacz, uważa dzisiejsze dożynki za udane.
– Teraz aura nam nie sprzyja, ale część oficjalną uroczystości, w tym konkurs wieńców dożynkowych zakończyliśmy przy pięknej, słonecznej pogodzie. Ja się bardzo cieszę, bo dożynki gminne, to z jednej strony święto podsumowujące całoroczny trud rolników, ale z drugiej strony, również okazja do zaprezentowania dorobku kulturalnego gminy. Mamy bardzo dużo zespołów ludowych, sporo również kół gospodyń wiejskich – mówi Sławomir Kopacz.
Jak stwierdził, obecny na bielińskich uroczystościach senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Słoń, dożynki to piękna tradycja, która sprzyja integracji społeczności lokalnych i uczy młodych ludzi ważnych zwyczajów.
– Dożynki świetnie podkreślają więź z poprzednimi pokoleniami, dodają takiego kolorytu poprzez to, że wciąż są wytwarzane piękne wieńce dożynkowe, powstają nowe grupy śpiewacze. To sprzyja integracji pokoleń. To, co przejęliśmy od naszych przodków, powinno być przekazywane dalej – podkreśla senator.
W naszym regionie dominują niewielkie gospodarstwa rolne, którym ogromny problem sprawia konkurencja ze strony dużych producentów żywności. Są oni w stanie sprzedawać płody rolne znacznie taniej, ale przy tym wykorzystują dużo nawozów oraz środków ochrony roślin. Zdaniem senatora Krzysztofa Słonia, ogromną szansą dla naszego regionu jest nastawienie się małych gospodarstw na produkcję zdrowej, ekologicznej żywności, która staje się coraz bardziej popularna wśród konsumentów.