Upowszechnianie czytelnictwa, rozwój umiejętności informatycznych, wychowanie do wartości oraz podniesienie jakości kształcenia zawodowego i dostosowanie go do rynku pracy- to priorytety polityki oświatowej w nadchodzącym roku szkolnym, zapowiedziała Anna Zalewska, minister edukacji.
Jak mówi Renata Rabczyńska, świętokrzyski wicekurator oświaty, będą one przedstawiane dyrektorom szkół. Kuratorium chce ich zachęcić do zróżnicowania działań promujących czytelnictwo wśród uczniów. Akcje mają być ciekawe, jak na przykład czytanie nocą czy przygotowanie przedstawienia opartego na lekturze.
Już w tym roku szkolnym, kuratorium angażuje się w działania wpisujące się w priorytety MEN. Na przykład dofinansowuje zakup książek w ramach programu „Książki naszym marzeń”, w którym lektury, które trafiają do bibliotek szkolnych wybierają uczniowie.
Według wicekurator największym wyzwaniem, jakie stoi przed świętokrzyską oświatą jest wprowadzenie dualnego systemu kształcenia zawodowego, czyli spowodowanie, że większość zajęć praktycznych odbywałaby się u pracodawcy. Niestety w naszym regionie jest niewielu dużych pracodawców, którzy chcą współpracować ze szkołami.
Renata Rabczyńska dodaje jednak, że jest postęp. W Starachowicach działa już klasa patronacka firmy MAN, a w Ostrowcu podobną klasę wspiera tamtejsza Celsa. Dodatkowo w Kielcach od września zacznie działać klasa programistyczna w VI Liceum Ogólnokształcącym. Zajęcia będą prowadzić tam między innym specjaliści z firmy Transition Technologies. Kuratorium chce aktywnie poszukiwać kolejnych firm zainteresowanych utworzeniem klas patronackich.