Archeolodzy badają znalezioną w Jędrzejowie starą, rosyjską ikonę podróżną. Przedmiot znajdował się w jednym z czterech zbiorowych pochówków, które odkryto podczas prac archeologicznych, prowadzonych przy okazji budowy kanalizacji przy ul. Kadłubka. Badacze próbują ustalić, z jakiego okresu pochodzą odkryte groby i dlaczego są to pochówki zbiorowe.
Zastanawiający jest też fakt, że groby znajdowały się poza terenem pobliskiego, przyklasztornego cmentarza. Najciekawszym elementem odkrycia jest prawosławna ikona podróżna – przyznaje archeolog Kinga Ryba. Na jednej stronie medalika znajduje się postać Św. Mikołaja, a na drugiej wizerunek Matki Bożej Smoleńskiej. Takie medaliki były wykonywane w Rosji od XVI do XIX wieku. Ornamentyka przedmiotu znalezionego w Jędrzejowie wstępnie wskazuje na jego XVII-wieczne pochodzenie. Odkryte groby są prawdopodobnie znacznie młodsze, ponieważ takie ikony były przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Władze Jędrzejowa planują udostępnić turystom, zarówno medalik, jak i inne znaleziska archeologiczne z powiatu. Burmistrz Marcin Piszczek zaznacza, że dokonano tam wielu odkryć, które przybliżają historię tego rejonu. Wykopaliska były prowadzone m. in. w Piotrkowicach i podczas budowy obwodnicy. Wielu mieszkańców Jędrzejowa przekazywało też znalezione archiwalia do Muzeum Regionalnego w Pińczowie. Trafiła tam np. Tora z synagogi w Jędrzejowie. Aktualnie, miasto prowadzi rozmowy, aby księga mogła być prezentowana w jędrzejowskim magistracie.
Miasto chce prosić o udostępnienie archiwalnych znalezisk instytucje, w których są one obecnie przechowywane. Przedmioty mają być prezentowane w budynku urzędu.