Komisja Wenecka pytała Sąd Najwyższy między innymi o tryb uchwalania i zapisy ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Dziś i jutro jej eksperci rozmawiają w tej sprawie z przedstawicielami polskiej władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej.
Od rana przedstawiciele Komisji rozmawiali z prezydentem i Sądem Najwyższym. Rzecznik SN Dariusz Świecki mówił, że pytano między innymi o powoływanie i odwoływanie sędziów na mocy uchwał. Sędziowie odpowiedzieli, że w polskim porządku prawnym do tej pory nie było takiej praktyki.
Delegacja Komisji Weneckiej pytała też o okoliczności niezaprzysięgania przez prezydenta sędziów Trybunału Konstytucyjnego, wybranych w poprzedniej kadencji Sejmu. Pytano o to czy w takim wypadku ich wybór jest ważny. Sąd Najwyższy, powołując się też na orzeczenie Trybunału, odpowiedział, że trzech z nich jest „sędziami w pełnym tego słowa znaczeniu”, a brak ślubowania niczego w tej sprawie nie zmienia.
Przedstawiciele Komisji Weneckiej pytali też między innymi o zmiany w ustawie o Trybunale i o to jak wpłyną one na sprawność jego orzekania.
Dziś jej delegaci rozmawiają też z Krajową Radą Sądownictwa, a po południu spotkają się z delegacjami Sejmu i Senatu. Jutro planowane są rozmowy w Ministerstwie Sprawiedliwości, Trybunale Konstytucyjnym oraz z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. W marcu Komisja wyda opinię w sprawie ustawy o Trybunale.