Typowanie rodzin rozpoczęte. W kolejną fazę wszedł Projekt GeNN, dający szansę na ustalenie tożsamości osób, które przed laty zostały pochowane jako niezidentyfikowane. Prowadzą go wspólnie Fundacja ITAKA i Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji.
Projekt obejmuje ostatnich trzydzieści lat ubiegłego stulecia i początek obecnego. Może w nim wziąć udział 300 rodzin. Ich typowanie prowadzi Fundacja ITAKA, a Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji przygląda się niewyjaśnionym sprawom. Magdalena Jabłońska z laboratorium, mówi, że udało się zgromadzić ponad trzysta archiwalnych teczek. Jak mówi, pochodzą one z Komendy Głównej Policji. Kolejne mają dotrzeć z komend wojewódzkich. Są to teczki osób niezidentyfikowanych. Znajduje się w nich materiał biologiczny. To włosy, krew, kawałki ubrań. Zadaniem CLKP jest pobranie z tego materiału, DNA. „Próbki są bardzo dobrze zabezpieczone, ale istnieje duże ryzyko, że zawarte w nich DNA jest mocno zdegradowane. Uzyskanie pełnego profilu z tego materiału jest dla nas dużym wyzwaniem” – przyznaje specjalista CLKP. „Technologia, którą dysponujemy, najnowocześniejszy sprzęt i najnowocześniejsze odczynniki, dają nam szanse, że te wyniki uzyskamy. Dlatego podjęliśmy się udziału w tym projekcie”- dodaje.
DNA pobrane z materiału znajdującego się w teczkach, zostanie porównane z DNA pobranym od rodzin. Jak podkreśla Magdalena Jabłońska dawniej takie badania nie były wykonywane, bo nie było odpowiedniej technologii. Dziś Projekt GeNN daje szansę wyjaśnienia spraw do tej pory niewyjaśnionych.
Irena Musiałkiewicz z fundacji ITAKA podkreśla, że rozwiązanie tych spraw jest bardzo ważne dla rodzin od lat poszukujących swoich bliskich. „Wiele z tych rodzin żyje w ciągłym rozdarciu pomiędzy żałobą a nadzieją. Często powtarzają takie stwierdzenie, że woleliby poznać tę prawdę nawet tę najgorszą, ale wiedzieć co się stało z ich bliskimi” – mówi.
Projekt ma pomóc także w ustaleniu tożsamości osób, które np. utraciły pamięć.
Więcej informacji można znaleźć na stronie projektgenn.pl