Dziś obchodzone jest Święto Matki Boskiej Zielnej, znane w kościele katolickim od VII wieku. W tym dniu wierni idą do kościoła na mszę z kwietnymi bukietami. Są one przygotowywane specjalnie na tę okazję i mają ściśle określony skład – mówi Iwona Łukawska, etnograf z Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. Dawniej do tych kompozycji dołączano także m.in. dębinę, leszczynę oraz makówki.
Bukiety przynoszone są do kościołów, aby w ten sposób podziękować Matce Boskiej za plony i prosić, aby były pomyślne także w przyszłym roku.
Poświęconym bukietom przypisywano przed laty szczególną moc – leczniczą i ochronną. Wierzono na przykład, że bukiet zatknięty na kilka dni zaraz po poświęceniu w zagon ziemniaków czy kapusty ochroni pole przed szkodnikami. Z wysuszonych ziół i kwiatów sporządzano napary do picia, które podawano ludziom i zwierzętom, jako lekarstwo. Stosowano je np. do kąpieli leczniczych osób cierpiących na gruźlicę, wywarami pojono także krowy zaraz po ocieleniu.
Poświęcony bukiet przechowywany był przez rok.
Uroczystą mszą świętą wraz z poświęceniem plonów rozpoczną się w Kielcach Dożynki Działkowców 2015. Nabożeństwo odprawione zostanie o godzinie 12.00 w kościele św. Franciszka z Asyżu. Działkowcy dziękować będą za miniony rok i prosić o urodzajne plony w roku przyszłym.
Jak przyznaje dyrektor biura świętokrzyskiego zarządu Polskiego Związku Działkowców Jan Stańczyk, w tym roku pogoda nie rozpieszczała. Jednak, mimo najpierw podtopień upraw, a teraz mocnego słońca, udało się wyhodować warzywa, owoce i kwiaty.
Oglądać je można na placu przed kościołem. W tym roku będą to plony z 10 ogrodów.