Od 1 do 3 maja w Centrum Kulturowo-Archeologicznym w Nowej Słupi rekonstruktorzy będą prezentować życie mieszkańców Gór Świętokrzyskich sprzed dwóch tysięcy lat. Będzie można dowiedzieć się m.in. w co się ubierali, co jedli i czym zajmowali się na co dzień ludzie zamieszkujący te tereny.
Przygotowano np. wypiek chleba i podpłomyków w zrekonstruowanym piecu chlebowym oraz prezentację destylacji dziegciu. Chętni będą mogli spróbować przygotowanych wyrobów. Turyści zobaczą też pracę kowala i garncarza oraz starożytne techniki uzyskiwania ognia. Główną atrakcją będzie jednak starożytne hutnictwo – mówi dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Nowej Słupi Piotr Sepioło.
Centrum Kulturowo-Archeologiczne w Nowej Słupi to jedyne miejsce na świecie, gdzie można zobaczyć, jak hutnicy uzyskiwali żelazo dwa tysiące lat temu, począwszy od wydobycia rudy, poprzez jej wytapianie w piecu dymarskim aż po efekt końcowy. Było to wówczas największe centrum metalurgii w Europie.
Dodatkową atrakcją dla młodzieży będzie stanowisko łucznicze z różnymi rodzajami łuków i dawnej broni. Chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach, a następnie wystartować w turnieju łuczniczym. Dla dzieci i młodzieży po raz pierwszy przygotowano też stanowisko archeologiczne – dodaje Piotr Sepioło. Pod okiem archeologa, za pomocą specjalnych narzędzi, chętni będą mogli poszukiwać przedmiotów związanych z pradziejami regionu świętokrzyskiego
Pokazy będą się odbywać w dniach od 1 do 3 maja w godzinach od 9.00 do 17.00. Dodatkowo, 1 maja o godzinie 16.00 na scenie wystąpią Koła Gospodyń Wiejskich.