Goście Studia Politycznego Radia Kielce wspominali profesora Władysława Bartoszewskiego. Były więzień Auschwitz, żołnierz Armii Krajowej, historyk, działacz społeczny i dyplomata zmarł w piątek w wieku 93 lat.
Poseł Marzena Okła-Drewnowicz powiedziała, że nie znała osobiście Władysława Bartoszewskiego, ale pamięta wiele spotkań w Sejmie z jego udziałem. „Był człowiekiem, który bardzo wiele zrobił dla Polski. Walczył o jej wolność, demokrację i pojednanie polsko-niemieckie. Był wielkim Polakiem i widział więcej niż inni” – powiedziała poseł Platformy Obywatelskiej.
Poseł PiS Andrzej Bętkowski stwierdził, że w dniach żałoby po Władysławie Bartoszewskim nie należy komentować jego życiorysu, który był – jak to określił – szczególny. Taką postawą nie jest zdziwiony poseł niezależny Sławomir Kopyciński. Przypomniał, że Władysław Bartoszewski wielokrotnie krytycznie oceniał działalność braci Kaczyńskich. „Był na pewno ważną postacią polskiej sceny politycznej” – uważa Kopyciński. Poseł PSL Romuald Garczewski podkreślił, że profesor Bartoszewski bardzo dużo osiągnął i był autorytetem dla Polaków. „Z jego wypowiedziami wiele osób nie miało odwagi polemizować, czy ich komentować” – stwierdził poseł.
Szef SLD w regionie Andrzej Szejna powiedział, że Władysław Bartoszewski był wielkim patriotą, a miłość do ojczyzny, była główną inspiracją jego działań. „Do polityki wnosił porozumienie i pojednanie. Obecnie tego bardzo nam brakuje” – uważa Andrzej Szejna.
W opinii polityków, profesor Bartoszewski był jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiej polityki i życia społecznego, wzorem moralnym dla wielu Polaków. Był niezłomnym orędownikiem dialogu polsko-niemieckiego i polsko-żydowskiego. Kawalerem Orderu Orła Białego i honorowym obywatelem państwa Izrael.
Pogrzeb profesora Władysława Bartoszewskiego odbędzie się 4 maja. Jak powiedziała Polskiemu Radiu rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska, będzie miał charakter państwowy. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się mszą w archikatedrze warszawskiej, a zakończą na Powązkach Wojskowych, gdzie spocznie Władysław Bartoszewski.
W najbliższy poniedziałek natomiast w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zostanie wystawiona księga kondolencyjna, do której będzie mógł się wpisać każdy.