Z inicjatywy Instytutu Obywatelskiego oraz kieleckiego biura eurodeputowanej Róży Thun w Kielcach i w Starachowicach odbywają się dziś debaty dotyczące budżetu obywatelskiego. W trakcie obu spotkań przedstawiane są dotychczasowe przykłady miast, w których wydzielono z budżetu część pieniędzy o których przeznaczeniu mogą decydować mieszkańcy.
Zastępca dyrektora Instytutu Obywatelskiego, Konrad Niklewicz przekonywał w Kielcach, że takie rozwiązanie jest szansą nadania nowej energii samorządom.
Wojciech Kębłowski, który jest autorem raportu „Budżet partycypacyjny. Krótka instrukcja obsługi”, przedstawiał w trakcie kieleckiej debaty przykłady innych miast, które zdecydowały się oddać obywatelom w zarządzanie część pieniędzy. Pomysł, który na początku lat 90. ubiegłego stulecia w brazylijskim Porto Allegre wydawał się utopijny, staje się już rzeczywistością. Przestrzegał jednak przed prostym kopiowaniem cudzych rozwiązań
W Kielcach podobną akcję dotyczącą budżetu obywatelskiego podjęły redakcje Gazety Wyborczej oraz Radia Kielce. Dzięki inicjatywie „Razem poukładajmy Kielce” w przyszłorocznym budżecie miasta mają znaleźć się projekty i inwestycje wskazane przez mieszkańców. Akcję wspiera prezydent Kielc Wojciech Lubawski.
Bartłomiej Zapała