O najnowszych metodach prowadzenia sadów, problemach uprawowych, sposobach na nie oraz o rynkach zbytu rozmawiali sadownicy i specjaliści podczas VI Ogólnopolskiego Spotkania Producentów Brzoskwiń i Moreli, które odbyło się w sandomierskim zamku.
Zdaniem prof. Waldemara Tredera z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, produkcja brzoskwiń w naszym kraju jest przyszłościowa. Sady są na wysokim poziomie, owoce mają wyjątkowy smak i aromat, dlatego wyparły importowane brzoskwinie chociażby z Grecji i innych krajów. Cechą charakterystyczną drzew moreli i brzoskwiń jest to, że są one bardzo wrażliwe na przemarznięcia.
Wydaje się, że po zimie nie będzie strat w tych sadach, ale mamy jeszcze przed sobą możliwość wystąpienia wiosennych przymrozków, które mogą zniszczyć pąki, powiedziała dr Halina Morgaś.
Powiat sandomierski jest pierwszy w Polsce pod względem powierzchni, na której uprawia się morele i brzoskwinie. Rosną one tutaj na powierzchni ok. 1.400 hektarów. Sadownicy sprzedają swój plon na rynku krajowym.
Grażyna Szlęzak- Wójcik