„Zgoda Sandomierska. Zgoda Panów- Zgoda Braci”- to tytuł wystawy, którą otwarto w Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu. Ekspozycja dotyczy porozumienia, nazywanego jednym z najstarszych aktów ekumenicznych w Europie. Zgoda Sandomierska, to porozumienie, podpisane 14 kwietnia 1570 roku w Sandomierzu przez przedstawicieli kościołów protestanckich: luterańskiego, kalwińskiego i braci czeskich.
Dokument określał zasady, regulujące ich współpracę w Polsce. W praktyce oznaczał wzajemne uznanie się za kościoły prawowierne. Na wystawie można zobaczyć m.in. drugie wydanie Konfesji Sandomierskiej z 1574 roku, wiele druków różnowierczych, dokumenty pergaminowe króla Zygmunta Augusta, nadające przywileje dla Sandomierza. Są także najstarsze widoki miasta i prace Jana Matejki.
Część ekspozycji ukazuje okres świetności gospodarczej i kulturowej Sandomierza. Prezentowane są m.in. relikty renesansowej kamieniarki, rzeźby, malarstwo, a także fragment alabastrowego nagrobka, który był przechowywany w Kapitularzu. Należał do Stanisława Ossowskiego, doradcy króla Zygmunta Augusta.
Jak poinformowała kustosz Muzeum Diecezjalnego, Urszula Stępień – przy okazji przygotowywania wystawy doszło do kilku ważnych odkryć. M.in. na XVII wiecznej makacie herbowej ze zbiorów Domu Długosza w Sandomierzu, udało się dokładnie odczytać genealogię rodu Ossolińskich i Firlejów. Pozostałe eksponaty zostały wypożyczone z muzeów, bibliotek i kościołów z różnych stron kraju. Otwarciu wystawy towarzyszył panel dyskusyjny na temat Zgody Sandomierskiej.
Grażyna Szlęzak – Wójcik