Sesję popularnonaukową, poświęconą pamięci Franciszki Krasińskiej zorganizowano dziś w Piotrkowicach. O tej niezwykle zasłużonej dla polskiej kultury osobie dyskutują naukowcy i historycy z uniwersytetów w Warszawie, Lublinie i Kielcach. Wspominają ją również muzealnicy i miłośnicy historii. Stanisława Maliszewska z Muzeum Romantyzmu w Opinogórze podkreślała, że Franciszka Krasińska to niedoszła królowa Polski, babka króla Sardynii, a także prababka pierwszego króla zjednoczonych Włoch.
Według Stanisławy Maliszewskiej życiorys i wydarzenia, związane z Franciszką Krasińską są doskonałym materiałem na scenariusz filmu. Byłby to melodramat, którego tytuł mógłby brzmieć „Od starościanki do królewiczowej Polski – kariera Franciszki Krasińskiej”. Poza bogatą, udokumentowaną historią w filmie byłoby miejsce zarówno na wątki miłosne, jak też wydarzenia sensacyjne.
Franciszka Krasińska urodziła się w 1742 roku na zamku w Maleszowej, niewielkiej wiosce w gminie Pierzchnica. Ochrzczona została w kościele w Piotrkowicach. Uznawana za świetną kandydatkę na żonę zapraszana była na wytworne spotkania towarzyskie. Podkochiwał się w niej między innymi Kazimierz Pułaski, późniejszy bohater Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Franciszka Krasińska związała się jednak z kandydatem do polskiego tronu, Karolem Wettynem. Królową jednak nie została. Zmarła w 1796 roku w Dreźnie. Jej prawnuk Wiktor Emanuel II został natomiast pierwszym królem zjednoczonych Włoch.
Konferencja popularnonaukowa to jeden z punktów uroczystości, poświęconych Franciszce Krasińskiej z Maleszowej. Jutro (niedziela, 14.10.2012) o godzinie 12 w kościele parafialnym w Lisowie, gdzie znajduje się kaplica Krasińskich, odprawiona zostanie uroczysta msza święta. Po niej, około godziny 13.15, w szkole w Lisowie odbędzie się spotkanie z miłośnikami historii i znawcami życia Franciszki Krasińskiej.
Robert Felczak