Biskup pomocniczy diecezji sandomierskiej Edward Frankowski przeszedł na emeryturę. Rezygnację z pełnionej funkcji z racji przekroczenia 75 lat przyjął papież Benedykt XVI. Biskup Frankowski swą posługę w diecezji sandomierskiej sprawował przez 20 lat. Wcześnie był biskupem pomocniczym diecezji przemyskiej.
Nuncjusz Apostolski w Polsce Celestino Migliore dziękując za pracę napisał, że biskup wniósł cenny wkład w życie duchowe obu diecezji, wspomagając kolejnych ordynariuszy. Dodał, że słowa uznania należą się także za wkład w działalność Konferencji Episkopatu Polski, zwłaszcza w Radzie ds. duszpasterstwa rodzin i spraw społecznych. Stolica Apostolska ma nadzieję, że biskup Frankowski nadal będzie wspomagał swoim doświadczeniem pracę Episkopatu i diecezji sandomierskiej.
Taką wolę wyraził również biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz w specjalnym przesłaniu do biskupa Frankowskiego, dziękując mu w imieniu całej diecezji za dotychczasową posługę
Biskup Edward Frankowski poprzez swoje zaangażowanie w działalność opozycyjną w PRL został nazwany biskupem Solidarności. W 1988 roku udostępnił pomieszczenia parafialne komitetowi strajkowemu stalowowolskich hutników. Po otoczeniu budynku przez milicję, wyprowadził działaczy opozycji podziemiami do kościoła, który wcześniej nielegalnie wybudował. Biskup Edward Frankowski bronił ludzi pracy i organizował dla nich pomoc. Wspierał tworząca się Solidarność. To sprawiło, że był represjonowany i inwigilowany. W 2004 roku Instytut Pamięci Narodowej przyznał mu statut pokrzywdzonego przez system komunistyczny.
Grażyna Szlęzak Wójcik