Nie ma idealnego sposobu na ustalenie opłaty za wywóz śmieci- takie wnioski można wyciągnąć po spotkaniu samorządowców z ekspertami w Kieleckim Parku Technologicznym. Od nowego roku, to gminy będą decydowały o wysokości stawki i sposobie jej naliczania.
W zależności od wielkości i charakteru zabudowy, mogą ustalić opłaty w przeliczeniu na liczbę mieszkańców, ilość zużytej wody, albo powierzchnię nieruchomości. W początkowej fazie rozliczania opłat za odpady może okazać się, że nie wystarczą one na pokrycie kosztów funkcjonowania systemu, co spowoduje wzrost tych stawek, już po pierwszym roku działania- przestrzega Jędrzej Klatka, ekspert z ministerstwa ochrony środowiska.
Podczas dzisiejszego szkolenia omawiano między innymi zalety i wady każdej z metod naliczania stawek. Specjaliści podpowiadali samorządowcom, w jaki sposób gminy powinny tworzyć regulaminy opłat za wywóz śmieci.
Przedstawiciele gminy Szydłów przekonywali, że kwestię opłat łatwiej rozwiązać wspólnie z innymi samorządami. Szydłów i 17 innych gmin położonych w południowo- wschodniej części województwa należy do Ekologicznego Związku Gospodarki Odpadami w Rzędowie. Ta organizacja będzie odpowiedzialna za system zarządzania śmieciami we wszystkich zrzeszonych gminach- wyjaśnia Anna Suchorowska z Urzędu Gminy w Szydłowie. Dodaje, że na ich terenie, opłata będzie naliczana w zależności od ilości mieszkańców i nie powinna przekroczyć 10 złotych od osoby.
Na terenie gminy może obowiązywać tylko jedna metoda naliczania opłaty za wywóz śmieci. W drugiej połowie przyszłego roku, gminy muszą przejąć obowiązki rozliczania i gospodarowania odpadami na swoim terenie.
Paweł Klepka