Trzy firmy zostały dopuszczone do negocjacji w sprawie sprzedaży akcji Kopalni i Zakładów Chemicznych Siarki „Siarkopol” Grzybowie. Są to spółki: Core Minerals Private z Jersey, Kopalnia Granitu „Kamienna Góra” oraz Zakłady Azotowe w Tarnowie.
Szef „Solidarności” w „Siarkopolu” Andrzej Czeczot powiedział Radiu Kielce, że pracownicy właśnie tarnowską spółkę najchętniej widzieliby w roli inwestora. Argumentuje, że Zakłady Azotowe to dobra firma, która nadal jest kontrolowana przez Skarb Państwa. Zaznacza jednocześnie, że załoga nie planuje protestów przeciwko prywatyzacji.
Andrzej Czeczot dodaje, że załoga oczekuje na decyzję ministerstwa skarbu, w sprawie korekty wyceny spółki. Jak informowaliśmy, pracownicy „Siarkopolu” uważają, że aktualna jest za niska. Argumentują, że kilka miesięcy temu, w spółce zakończyły się inwestycje warte ponad 120 mln zł, czego- ich zdaniem- przygotowana wycena nie uwzględnia. Andrzej Czeczot zwraca także uwagę na dużą rozbieżność kwot zaproponowanych przez oferentów. Według niego, najwyższa opiewa na 290 mln zł i jest o połowę niższa, niż wartość spółki.
Zatrudniający ponad 700 osób „Siarkopol” zajmuje się wydobyciem siarki metodą podziemnego wytopu. 75 procent produkcji spółki z Grzybowa trafia na eksport. Między innymi do Maroka, Rosji, Hiszpanii, Brazylii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Ministerstwo Skarbu Państwa wystawiło na sprzedaż 85 procent akcji. Pozostałe 15 procent trafi nieodpłatnie do pracowników spółki.
Robert Felczak