Krzemionki opatowskie świętują w tym roku 90. rocznice odkrycia neolitycznych kopalni krzemienia pasiastego. Muzeum Archeologiczne przygotowało z tej okazji cykl imprez, które mają przybliżyć historię tego miejsca i profesora Jana Samsonowicza- odkrywcę kopalni.
Najbardziej spektakularnym wydarzeniem będzie emisja pamiątkowych kart pocztowych i kolekcjonerskich monet z kawałkami krzemienia- informuje Kamil Stelmaski z muzeum. Do obiegu trafi srebrna 20- złotówka z wtopionym minerałem i dwuzłotowe monety ze stopu nordic gold. Filateliści będą mogli zdobyć znaczek pocztowy z podobizną profesora Jana Samsonowicza.
Jeszcze w tym miesiącu zostanie otwarta wystawa eksponatów, które do tej pory nie były pokazywane publiczności. Zaprezentowane zostaną m.in. militaria z czasów rzymskich, odkryte podczas prac wykopaliskowych w jednej z podostrowieckich wsi. Kamil Kaptur, archeolog z muzeum w Krzemionkach podkreśla, że ekspozycja zawierać też będzie dary od mieszkańców okolicznych miejscowości.
Najważniejszym wydarzeniem lipca mają być Spotkania z Epoką Kamienia. 21 i 22 lipca zaplanowano rajd „Śladami krzemionkowskich górników”, od Ćmielowa, przez Rudę Kościelną i Czarną Glinę, oraz pokazy odtwarzające życie w epoce neolitu.
Na turystów czekać będzie też odnowiona wioska neolityczna, ze zrekonstruowanym w skali 1:1 modelem grobowca megalitycznego oraz chatami z czasów kultury pucharów lejkowych, a także fragment drogi z drewnianych bali.
Teresa Czajkowska