Likwidacja Funduszu Kościelnego oraz zmiana zasad opłacania składek duchownych na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne- to jeden z tematów Studia Politycznego Radia Kielce.
Poseł Platformy Obywatelskiej Lucjan Pietrzczyk zaprzeczał na naszej antenie, że te propozycje są przejawem ataku na kościół. Jak stwierdził – chodzi tylko o uregulowanie całej sytuacji.
Likwidacja Funduszu to krok w dobrym kierunku – mówił z kolei Jan Cedzyński z Ruchu Palikota. Poseł skrytykował natomiast możliwość przekazania 0,3 procent podatku na rzecz wybranej wspólnoty wyznaniowej. Przeznaczmy te pieniądze na żłobki lub przedszkola. Kościół jest najbogatszą instytucją w państwie, nie płaci podatków i ma same przywileje – powiedział poseł.
Innego zdania był poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Lipiec. Powtórzył, że jego ugrupowanie krytycznie podchodzi do propozycji rządu w tej sprawie. W jego ocenie, obecnie kościół jest w gorszej sytuacji, niż w czasach PRL.
Małgorzata Winiarczyk-Kossakowska z SLD stwierdziła natomiast, że przy okazji tych propozycji powinien został dokonany bilans dotychczasowej działalności komisji majątkowej zwłaszcza kościoła katolickiego. Wtedy byłoby wiadomo, ile kościołowi zabrano i co udało się odzyskać.
Poseł Mirosław Pawlak z PSL powiedział natomiast, że trudno traktować te propozycje jako rządowe, ponieważ do tej pory Platforma Obywatelska nie rozmawiała ze swoim koalicjantem na ten temat.
Arcybiskup Leszek Sławoj-Głódź zapowiedział, że w najbliższym tygodniu zbierze się specjalny zespół, który weźmie udział w dyskusji na temat propozycji likwidacji Funduszu Kościelnego.
Robert Kałuża